vorivý vizionár Elon Musk plánuje rozšíriť portfólio svojich činností. Pracuje na vytvorení akejsi neurálnej sieťky (neural lace).

Nielenže má pomôcť, aby ľudstvo udržalo krok s umelou inteligenciou. Dokonca umožní komunikovať s okolitými zariadeniami len pomocou myšlienok. A ako pripomína portál Inverse, prvých výsledkov by sme sa mali dočkať už o niekoľko mesiacov

Bojí sa singularity?

V nedávnom rozhovore na podujatí Code Conference 2016 v americkej Kalifornii Elon Musk okrem iného vyjadril obavu z umelej inteligencie. Verí, že na okamih, keď stroje dosiahnu úroveň ľudskej inteligencie, nebudeme dlho čakať.

Jediným riešením, ako sa vyhnúť vyhubeniu ľudstva umelou inteligenciou, je podľa neho jej spojenie s ľudským mozgom cez spoločné rozhranie, akúsi neurálnu sieťku.

Malo by ísť o spleť implantovateľnej elektroniky, ktorá umožní umelej inteligencii a mozgu spolupracovať. To by vraj ľuďom mohlo pomôcť udržať krok s umelou inteligenciou.

V diskusii na Code Conference sa Musk dotkol mnohých tém, vrátane „hacknutia“ mozgu (zdroj: Recode)

Video:

Neurálna sieťka

Koncept neurálnej sieťky prvýkrát popísal škótsky spisovateľ Iain M. Banks románovom cykle Kultúra. V nich je neurálna sieťka niečo ako veľmi tenká nanosieť zariadení, ktorú možno implantovať do mozgu cez krvný obeh. Na mozgu by priamo kontrolovala aktivitu neurónov a naopak.

Existuje predstava, že pomocou neurálnej sieťky by sme mohli ovládať zariadenia len pomocou myšlienok. Aktivita neurónov by sa odrazila do zmien v aktivite sieťky, a tá by bezdrôtovo preniesla signál do periférneho zariadenia. Samozrejme, bez interferencie s aktivitou mozgu.

Žiadna fantázia

Aj keď sa koncept neurálnej sieťky môže javiť ako sci-fi, nie je to celkom tak. V roku 2015 vyšiel vo vedeckom časopise Nature Nanotechnology článok, v ktorom bola opísaná flexibilná nanoelektronika. Tú vedci z Harvardu vpichli myšiam len pomocou striekačky.

Aby sme boli úplne presní, elektronika sa implantuje do mozgu už aj dnes. Najčastejšie pri rôznych ochoreniach, nekontrolovaných svalových kŕčoch alebo u celkom ochrnutých ľudí, ktorým stimulácia neurónov pomáha hýbať končatinami.

V každom zo spomenutých prípadov je potrebná invazívna operácia.

Kino v mysli?

Prelomové zariadenie od Muska vraj má byť neinvazívne, „nano“, neinterferovať s aktivitou mozgu a umožní len pomocou myšlienok ovládať techniku, napríklad písať textové správy takpovediac „v hlave“.

A komunikácia s technikou nebude nevyhnutne jednosmerná. Ambicióznejšia verzia technológie by totiž mohla mozog zmeniť na prijímač. To by sieťka mala dosiahnuť prostredníctvom elektrochemickej stimulácie neurónov.

(KPa, skn.cz, Foto: Shutterstock)