Tímto způsobem chce Elon Musk hacknout lidský mozek!

vorivý vizionár Elon Musk plánuje rozšíriť portfólio svojich činností. Pracuje na vytvorení akejsi neurálnej sieťky (neural lace).

Nielenže má pomôcť, aby ľudstvo udržalo krok s umelou inteligenciou. Dokonca umožní komunikovať s okolitými zariadeniami len pomocou myšlienok. A ako pripomína portál Inverse, prvých výsledkov by sme sa mali dočkať už o niekoľko mesiacov

Bojí sa singularity?

V nedávnom rozhovore na podujatí Code Conference 2016 v americkej Kalifornii Elon Musk okrem iného vyjadril obavu z umelej inteligencie. Verí, že na okamih, keď stroje dosiahnu úroveň ľudskej inteligencie, nebudeme dlho čakať.

Jediným riešením, ako sa vyhnúť vyhubeniu ľudstva umelou inteligenciou, je podľa neho jej spojenie s ľudským mozgom cez spoločné rozhranie, akúsi neurálnu sieťku.

Malo by ísť o spleť implantovateľnej elektroniky, ktorá umožní umelej inteligencii a mozgu spolupracovať. To by vraj ľuďom mohlo pomôcť udržať krok s umelou inteligenciou.

V diskusii na Code Conference sa Musk dotkol mnohých tém, vrátane „hacknutia“ mozgu (zdroj: Recode)

Video:

Neurálna sieťka

Koncept neurálnej sieťky prvýkrát popísal škótsky spisovateľ Iain M. Banks románovom cykle Kultúra. V nich je neurálna sieťka niečo ako veľmi tenká nanosieť zariadení, ktorú možno implantovať do mozgu cez krvný obeh. Na mozgu by priamo kontrolovala aktivitu neurónov a naopak.

Existuje predstava, že pomocou neurálnej sieťky by sme mohli ovládať zariadenia len pomocou myšlienok. Aktivita neurónov by sa odrazila do zmien v aktivite sieťky, a tá by bezdrôtovo preniesla signál do periférneho zariadenia. Samozrejme, bez interferencie s aktivitou mozgu.

Žiadna fantázia

Aj keď sa koncept neurálnej sieťky môže javiť ako sci-fi, nie je to celkom tak. V roku 2015 vyšiel vo vedeckom časopise Nature Nanotechnology článok, v ktorom bola opísaná flexibilná nanoelektronika. Tú vedci z Harvardu vpichli myšiam len pomocou striekačky.

Aby sme boli úplne presní, elektronika sa implantuje do mozgu už aj dnes. Najčastejšie pri rôznych ochoreniach, nekontrolovaných svalových kŕčoch alebo u celkom ochrnutých ľudí, ktorým stimulácia neurónov pomáha hýbať končatinami.

V každom zo spomenutých prípadov je potrebná invazívna operácia.

Kino v mysli?

Prelomové zariadenie od Muska vraj má byť neinvazívne, „nano“, neinterferovať s aktivitou mozgu a umožní len pomocou myšlienok ovládať techniku, napríklad písať textové správy takpovediac „v hlave“.

A komunikácia s technikou nebude nevyhnutne jednosmerná. Ambicióznejšia verzia technológie by totiž mohla mozog zmeniť na prijímač. To by sieťka mala dosiahnuť prostredníctvom elektrochemickej stimulácie neurónov.

(KPa, skn.cz, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru