Alan Shepard dokonce hrál golf na Měsíci. Kredit obrázku: NASA
Navzdory několika technickým zádrhelům se misi podařilo dále upevnit americkou dominanci ve vesmírných závodech.

 

31. ledna 1971 velitel Alan Shepard, pilot velitelského modulu Stuart Roosa a pilot lunárního modulu Edgar Mitchell odstartovali na palubě Apolla 14 na odvážnou misi na měsíční povrch.

Byla to třetí americká mise, která přistála s lidmi na Měsíci s Mitchellem a Shepardem, kteří přistáli na měsíční vysočině 5. února, než se nakonec vrátili na Zemi 9. února.

Úspěch mise byl pro Spojené státy důležitý, protože pomohl obnovit důvěru v jejich schopnost přistát s lidmi na Měsíci po téměř katastrofální misi Apollo 13.

Snad nejpamátnější věcí na Apollu 14 byl surrealistický okamžik, kdy těsně před odletem z měsíčního povrchu Shepard vytáhl dva golfové míčky a odhalil, že jedním z nástrojů, které držel, byla ve skutečnosti provizorní golfová hůl.

„Houstone, možná poznáš, co mám v ruce, jako návrat vzorku pro nepředvídané události; Shodou okolností má na dně pravé 6-železo,“ řekl.

„V levé ruce mám malou bílou kuličku, kterou znají miliony Američanů.“

Trvalo mu tři švihy, než poslal první míč kolem 24 yardů, ale jeho druhá rána letěla mnohem dál – což ho přimělo komentovat, že cestoval „míle a míle a míle“.

Jak daleko však tento druhý míč zašel, zůstane záhadou po dobu 50 let.

Teprve když specialista na zobrazování Andy Saunders digitálně vylepšil archivní snímky z mise, bylo odhaleno místo posledního odpočinku míče – a následně vzdálenost, kterou urazil.

Na rozdíl od Shepardova tehdejšího tvrzení se druhý míč pohnul jen asi o 40 stop.Přesto to není špatné pro někoho v restriktivním skafandru 200 liber + máchající jednou rukou provizorní holí.

Zdroj: Space.com