Okrádání a zneužívání uprchlíků! Neziskovka přišla se šokující informací

„Bylo zahájeno oficiální vyšetřování údajné neschopnosti Evropské komise chránit práva migrantů a uprchlíků, kteří byli údajně okradeni a zneužíváni policií na chorvatských hranicích,“ uvedl britský The Guardian s tím, že v hledáčku komise je také pohraniční incident na hranicích Chorvatska a Bosny a Hercegoviny, při kterém byl údajně zastřelen migrant.

Článek je na serveru doplněn fotografií se zakrváceným obličejem migranta, který se prý dostal do křížku s chorvatskou policií.

Chorvatská strana obvinění z páchání násilností na hranicích opakovaně odmítla. Odpovědné úřady v říjnu přislíbily, že vše pečlivě prověří, aby odstranily jakékoliv pochybnosti o tom, že chorvatská policie páchá cokoli, co by páchat neměla.

Stížnost na chorvatskou policii podala nezisková organizace Amnesty International, která monitoruje porušování lidských práv ve světě. „V průběhu let Amnesty a další organizace dokumentovaly četná porušení  (lidských práv), včetně bití a mučení migrantů a žadatelů o azyl ze strany chorvatských policistů, jejichž platy mohly být placeny z fondů EU,“ prohlásila ředitelka Amnesty pro oblast EU Eve Geddie.

List uvedl, že už v červnu upozorňoval na to, že chorvatská vláda pravděpodobně nevydala prostředky určené pro dohled nad činností policistů právě na tuto činnosti. „Jeden z úředníků Evropské komise soukromě varoval, že zveřejnění informace o nevyčerpaných prostředcích bude jistě považováno za ‘skandál‘,“ napsal The Guardian.

zdroj: parlamentnilisty.cz

Přejít nahoru