Foto Pixabay

Studie byla zveřejněna v odborném časopise Lancet Healthy Longevity. Tento trend pozorovali i u těch, kteří se touto nemocí nenakazili.

Úbytek kognitivních funkcí, tedy schopnosti mozku získávat a zpracovávat informace, se po začátku pandemie zrychlil, poznamenali vědci.

Hlavními příčinami podle nich byly nárůst osamělosti a deprese, pokles fyzické aktivity a vyšší spotřeba alkoholu, jakož i účinky samotné nemoci.

Studii provedli vědci z britské University of Exeter a King’s College London.

Projekt zkoumající mozkové schopnosti 3124 lidí v Británii zahájili v roce 2014 a plánovali sledovat jejich vývoj po dobu 25 let.

Porovnávali účinky pandemie s výsledky dosaženými před rokem 2020, kdy se začal šířit nový typ koronaviru.

Podle autorů je jejich studie nejrozsáhlejším výzkumem svého druhu. Spojuje podmínky pandemie a velké změny životního stylu vyvolané uzavřením a dalšími omezeními s poklesem kognitivních funkcí.

„Naše zjištění naznačují, že výluky a další omezení, ke kterým došlo během pandemie, měly skutečně trvalý dopad na zdraví mozku lidí od 50 let výše, a to i po skončení výluk. To vyvolává důležitou otázku, zda jsou lidé potenciálně vystaveni vyššímu riziku poklesu kognitivních funkcí, který může vést k demenci,“ uvedla vedoucí studie z Exeterské univerzity a odbornice na demenci Anne Corbettová.

Všem účastníkům studie bylo mezi 50 a 90 lety a žili ve Velké Británii.

zdroj: Dennikn.sk, ČTK, Guardian

RSS Protext – kultura

  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]
  • Rusko se nezúčastní Expa v Ósace
    Paříž 29. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ruský představitel na plenárním zasedání předsednictva Úřadu pro mezinárodní výstavnictví (BIE) v Paříži sdělil, že se Moskva rozhodla zdržet účasti na Všeobecné světové výstavě v Japonsku v roce 2025. Za důvod označil nedostatečně účinnou komunikaci s hostitelem. Bližší podrobnosti úředník neuvedl, píše agentura Kjódó.Tato zpráva přišla týden poté, co […]
  • Výstavu Expo budou propagovat i rychlovlaky Šinkansen
    Ósaka (Japonsko) 28. listopadu 2023 (PROTEXT) -  Drážní společnost JR West koncem listopadu oznámila, že ve snaze o propagaci Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace začne od dubna příštího roku, tedy rok před zahájením akce, provozovat rychlovlaky s designem obsahujícím logo výstavy.V ten samý měsíc plánuje otevřít na různých místech obchody se zbožím z […]