Bývalý britský premiér na konferencii lídrov v Naí Dillí hovoril o „hrozbe“ rastu národných strán. Nezabudol poznamenať, že Británia je „úspešným príkladom multikulturalizmu.“
„V každom aspekte britského života môžete vidieť ukážkový príklad z Indie alebo Pakistanu alebo Východnej, či Západnej Afriky alebo Karibiku. Myslím si, že môžeme tvrdiť, že je to nefalšovaný multirasový úspech.“
Taktiež vyjadril znepokojenie nad nadchádzajúcimi francúzskymi voľbami. „Ak by vyhrala Le Penová, bol by to pre Európu „úder pod pás“.
Cameron povedal, že súčasný rast „proti-systémových, populistických a pomerne radikálnych politických strán“ v západnej Európe neznamená koniec globalizácie, ale upozorňuje na okamžitú potrebu „prinavrátiť sa k hlavnému smerovaniu“, ktorý zahŕňa ekonomické a kultúrne výzvy.
„Ak by si Francúzsko zvolilo Marine Le Penovú, pre európsky projekt by to bola rana pod pás,“ povedal Cameron. „Musíme pochopiť okolnosti, ktoré za posledný rok spôsobili udalosti, ktoré môžete vidieť v Európe a všade na svete.“
„Sily ako UKIP (Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva), Švédski demokrati(Sverigedemokraterna), holandská Strana pre slobodu (Partij voor de Vrijheid) a Francúzska národná strana (Front National) môžu byť porazené tak, že sa zameriame na obavy tých, na ktorých sa zabudlo po ekonomickej stránke, spolu s obavami zahrňujúce imigráciu.“
„Stále verím, že by pre Britániu bolo lepšie, keby ostala v Európskej únií. Naši susedia, naši partneri, naši priatelia, naši spojenci a ja sme chceli, aby sme s nimi ostali v miestnosti, kedy robia rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú nás i náš kontinent.“
(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)