Káva: Je zdraví prospěšná nebo škodí?

Všeho moc škodí. Staré dobré pořekadlo, které platí téměř na cokoliv a u kávy není výjimkou. I když káva nabízí řadu pro tělo prospěšných benefitů, tak její přílišné nadužívání může způsobovat fyzickou závislost, ale i zde víme jak na to.

Káva, její benefity a kdy i jak ji užívat
Pojďme si však napřed rozebrat, proč je, a jako že je, kávu vůbec výhodné pít. Káva ve svém složení obsahuje 3 účinné alkaloidy, způsobující stimulační účinky. Prvním z nich je alkaloid nazývaný teofylin, dalším je teobromin a třetím a nejznámějším je kofein.

I když kofein nemá natolik silné účinky jako teofylin, tak jeho zastoupení v kávových zrnech je značnější, a proto přebírá úlohu hlavního kávového stimulantu.

Dohromady tyto 3 alkaloidy přináší našemu organismu řadu benefitů. Jaké to jsou?

odstranění únavy
zlepšení mentálních funkcí
zvyšuje produkci dopaminu i serotoninu a tím zlepšuje náladu
díky antioxidantům nám pomáhá proti stárnutí a rakovině
do krevního oběhu se díky kávě vyplavuje více mastných kyselin, které dodávají svalům energii, proto kávu pije řada sportovců.

Kávu tedy využijeme, pokud trpíme akutní únavou či špatnou koncentrací. Řada lidí ji tedy užívá po ránu na probuzení. Káva nám také pomůže zvýšit soustředění v práci i při navýšení sportovního výkonu. Mnohem lepší je konzumovat kávu těsně před jídlem nebo v průběhu jídla, nežli po dokončení.

Důvod je prostý, káva totiž mimo jiné stimuluje sekreci žaludečních kyselin. Pokud již máme žaludek plný, tak pitím kávy akorát naředíme trávicí šťávy a prodloužíme trávení. Také není vhodné konzumovat kávu při hladu nebo vyloženě na lačno.

Negativa kávy a jak se jim vyhnout
okyseluje organismu
způsobuje pálení žáhy
zvyšuje hladinu kortizolu a jiných stresových hormonů
odvodňuje organismus
způsobuje fyzickou závislost
Během pití kávy řada lidí pociťuje pálení žáhy. Je to způsobeno tím, že káva je kyselinotvorná a žaludek stimuluje k vyšší sekreci trávících šťáv. Káva také zvyšuje produkci stresových hormonů jako je kortizol, nonadrenalin a další.

Tyto stresové hormony nejsou špatné, ale pokud je jejich vysoká hladina dlouhodobá, organismus to poškozuje. Káva také odvodňuje organismus a stahuje vody z určitých oblastí těla, které vodu mohou potřebovat.

Z těchto důvodů bychom neměli kávu pít nalačno, pít ji jenom přiměřené množství a vždy spolu se sklenicí vody. Také není úplně vhodné pít kávu během silných veder (kvůli odvodnění a zrychlenému metabolismu)

Turek, instantní nebo espresso?
Dnes již existuje hned několik druhů kávy, kterou můžeme pít. Který z nich vybrat a proč? Jednoduše protože ne všechny nám dají příznivé benefity kávy bez negativních účinků.

 

Máme tím na mysli fakt, že kupříkladu instantní káva se vyrábí z močoviny. Český turek plný lógru je naprostý odpad ne zcela vhodný pro náš organismus.Ve většině případů se turek připravuje z komodit jako je arabika s robustou či samotná robusta. Chuťový potenciál je zde minimální a spíše vznikají defekty tmavým pražením.

Instantní káva je na tom úplně stejně jako instantní polévka či jiné průmyslově zpracované potraviny. Během procesu tvorby instantní kávy se káva poškozuje, přidává se do ní močovina a další chemické látky související s její výrobou. Naprosto nevhodné ke konzumaci.

Nejlépe tedy vychází konzumace espressa. Díky jeho přípravě i kvalitním surovinám můžeme využít benefity kávy bez dalších nepříjemností jako je konzumace lógru či chemických látek a močoviny. Kvalita espressa se dá poznat hned z prvních dojmů, kvalitní vůně i oříškového krému na povrchu.

Závěrem
Káva kdysi byla indiány označovaná za černý lék a to z dobrých důvodů. Doporučujeme volit správný typ kávy a dodržovat doporučené způsoby konzumace. Díky tomu se vyhneme celé škále negativ a příznivé účinky využijeme na maximum. Na co čekáte, už jste dnes měli své espresso?

(energiezivota.com, foto: Shutterstock)

 

Přejít nahoru