Drahé peníze
Od konce roku 2017 Federální rezervní systém zpřísnil měnovou a hypoteční politiku tím, že důsledně zvyšoval úrokové sazby. Logika regulátora je jednoduchá. Krize je dávno pryč, americká ekonomika se zotavuje, a proto je na čase skončit se stimulačními opatřeními.
Jenom tento rok Federální rezervní systém zvýšil základní sazbu třikrát. Takové míry zhodnocování peněz dovedly mnoho společností do velmi obtížné situace. Čerpání nových úvěrů je dražší a je zapotřebí splatit staré dluhy. Trump již zkritizoval strategii regulátora a uvedl, že Federální rezervní systém se „zbláznil” a stal se vážnou hrozbou pro americkou ekonomiku.
Nebezpečí je zcela reálné. Trh s nemovitostmi již reagoval na opatření Federálního rezervního systému zpomalením, a ceny za bydlení překročily úrovně, které předcházely krizi v roce 2008. Analytici nevylučují, že regulátor může v roce 2019 udělat pauzu. Powell však stejně vysvětlil, že trh by se měl připravit na postupné zvyšování základní sazby.
Roky deprese
Mezitím analytici z JPMorgan Chase spočítali, jak změny měnové politiky USA ovlivní dolar. Podle jejich odhadů pokles začne do konce příštího roku a americká měna nebude schopna odvrátit klesající trend, protože pokles bude trvat roky.
To vše povede k „ochlazení” americké ekonomiky a k pauze v cyklu zvyšování sazeb Federálního rezervního systému ve druhé polovině roku.
Podle ekonomů z JPMorgan se ekonomika USA zpomalí na 1,9 %.
„Pokles tempa růstu na 2 % je scénář, při kterém dolar čeká na víceletý pokles,” uvedli bankovní analytici.
Chronický nedostatek
Jeden z předních amerických finančníků, zakladatel největšího světového hedge fondu Bridgewater Associates, miliardář Ray Dalio je také přesvědčen, že situace v ekonomice dolaru nepřinese nic dobrého. Podle jeho názoru však není třeba mluvit o plavném a dlouhodobém poklesu. Dolar se zhroutí kvůli dalšímu nárůstu „trojitého deficitu”,tedy rozpočtového deficitu, obchodní bilance a běžného účtu.
Jak vysvětluje Dalio, trojitý deficit USA vystraší zahraniční kupce státních dluhopisů, což vyvolá obrovský nárůst jejich ziskovosti a dramatický pokles dolaru až o 30 %.
V takovém případě, je si investor jistý, americká měnová jednotka nevyhnutelně ztratí status světové rezervní měny. Dalio neupřesnil, jaká měna může nahradit dolar, ale uvedl, že tento scénář bude pro Spojené státy „nejhorší noční můrou”.
Zlato, ne dolary
To, že dny dolaru v roli nejdůležitější měny na světě jsou sečteny, naznačuje i další americký ekonom, profesor na Kalifornské univerzitě v Berkeley, Barry Eichengreen. Síla moderních finančních technologií ničí „síťové efekty”, které vytvořily přirozený měnový monopol, vysvětluje. Dnes je snadnější přepínat mezi měnami, dá se to srovnat s vývojem operačních systémů osobní elektroniky.
Dalio rovněž poukazuje na zlato, jako na jeden z nejspolehlivějších nástrojů pro zajištění měnových a politických rizik. Existuje zde racionální vysvětlení. V případě kolapsu dolarového systému (a to je mimo jiné podporováno obrovskými nezajištěnými dluhy), se zlato nikdy neznehodnotí. Zachováním funkce platebního nástroje ve světovém obchodu tento majetek snižuje závislost na jakékoli měně.
„Jsem si jistý, že celosvětové restartování nastane, až se vlády světa budou potřebovat zbavit dluhů a přiváží vše k ceně zlata. To je důvod, proč země jako Rusko a Čína shromažďují zlato, vědí, co se může stát za pár let,” uvedl Keith Neumeyer, předseda představenstva společnosti First Mining Gold.
(euportal.cz, foto: Pixabay)