„Málokdy byl natolik zničen blahobyt v době míru jako za vlády Angely Merkelové… Je to nákladné dědictví třinácti let mylných politických rozhodnutí.“ píše Stelter v článku nazvaném „Účet“.
I když má nyní Německo dobré hospodářské výsledky, nebude to podle autora trvat věčně:
„Lze předvídat, že naše výjimečná ekonomická situace skončí bolestným pádem. Dodatečná zátěž vzniklá v průběhu posledních třinácti let se odhaduje na 3,7 až 4,7 miliardy euro a dlouhodobé náklady mohou být ještě větší. Tyto náklady je třeba přičíst k těm, které jsou dány stárnutím populace a které žádná vláda v posledních čtyřiceti letech vůbec neřešila.“
Stelter dodává:
„Znalec finančnictví Bernd Raffelhüschen vypočítal, že celkové náklady na imigraci od roku 2015 dosáhnou v nadcházejících desetiletích téměř devět set miliard euro. Pokud potomci těchto imigrantů nebudou dobře integrováni do trhu práce jako původní obyvatelstvo, náklady vrostou do jednoho tisíce pěti set miliard.“
Daniel Stelter je zakladatelem německého niemieckiego think-tanku Beyond the Obvious. V letech 1990 až 2013 pracoval jako poradce v The Boston Consulting Group (BCG). Byl spoluautorem knihy Collateral Damage a knihy „Zrychlení po velké recesi“, která získala ocenění GetAbstract International Book Award 2010. V květnu 2013 vydal knihu „Bomba bilionového dluhu“, ve které popisuje nadměrné zadlužování v západním světě a upozorňuje, že se politici vyhýbají řešení problémů. Jeho nejnovější kniha „Dluh 21. století“ se nyní v Německu stala bestsellerem.
(zdroj: freeglobe.cz, foto: Pixabay)