Z tohoto úhlu pohledu je v podstatě úplně jedno, zda parlament schválí nebo neschválí zprávy o činnosti hospodaření České televize. Na konci tohoto nedůstojného procesu bude z bažiny, polykající miliardy, malá státní televize, placená jen ze státního rozpočtu a vykonávající roli jakési “hlásné trouby” státu. Stane se tím, čím měla být už dávno.
Klička s Leicou
Schyluje se k obrovské mediální změně, ve srovnání se kterou je lež ředitele České televize Petra Dvořáka (dříve PPF) před poslanci na semináři 8. října jen jakousi drobnou taškařicí.
Ředitel České televize Petr Dvořák vysvětluje poslancům na semináři, že o svém podnikání v umění informoval Radu České televize. Její předseda to obratem popírá.
Ředitel ČT Petr Dvořák: “Leica Gallery je fotografická galerie, kde jsem předsedou správní rady. Provozuje ji moje žena. Mezi Leica Gallery a Českou televizí není žádný obchodní vztah. Všechny tyto informace dávám Radě na vědomí, Rada všechny tyto informace ví.”
Předseda Rady České televize Jan Bednář: “Já jsem neoficiálně věděl, že má pan ředitel České televize Dvořák manželku, která je provozovatelem jakési galerie. Není mi nic známo o nějakých finančních souvislostech mezi Českou televizí a touto galerií. Členové Rady nebyli informování, rozhodně ne na zasedání Rady o této skutečnosti.”
Jinými slovy: Ředitel Dvořák tvrdí, že Radu informoval. Předseda Rady, ehm, říká, že to není pravda.
Galerie Leica je menší kavárna s výstavami schovaná v zapadlé uličce za Václavským náměstím. Žádné převratné kulturní počiny se v ní nedějí. U České televize však vyvolala nebývalý zájem (u jiných televizí ne). Kdyby si měla galerie Leica platit reklamu, kterou jí udělala Česká televize od doby, co je její majitel Petr Dvořák ve funkci ředitele, pak by byla řeč o částkách v řádech statisíců korun.
Ve skutečnosti jde ale mnohem víc, než zhodnocování jedné malé umělecké značky.
Tajná smlouva Babiš – Kellner?
Spekulace o řízeném pádu České televize nabyly jasnějších obrysů poté, co poslanci hnutí ANO premiéra a miliardáře Andreje Babiše deklarovali odhodlání podpořit zprávy o hospodaření a činnosti České televize (17. října).
Přitom by měli být právě oni, kdo by nahlas řekl: “Hospodaření České televize je neprůhledné, Česká televize vysílá fake news o premiérovi Babišovi i ostatních, Česká televize kope za protistranu, je třeba vysušit bažinu a celé to tam vyměnit.”
Udělali pravý opak. Proč?
Nabízí se vysvětlení, že už je dávno rozhodnuto.
Problémy České televize v podobě neschválení zpráv a hrozby odvolání Rady a ředitele by mohly mít negativní dopad na cenu Novy.
Také tento fakt svědčí o tom, že zřejmě existuje tajná dohoda mezi Andrejem Babišem a majitelem PPF Petrem Kellnerem. Babišovo “já nejsem mstivej” na adresu České televize po odvysílání série dezinformačních reportáží tak má podle všeho jiné důvody, než že je Babiš lidumil.
Petr Dvořák: Nejviditelnější manažer PPF
Ředitel České televize Petr Dvořák pracoval pro PPF od roku 1992 a dostalo se mu velké důvěry, když byl nasazen na vedoucí post do dvou riskantních projektů. Prvním byla E-banka, která byla úspěchem v roli pionýra internetového bankovnictví, ale skončila v roce 2008. Druhým fotbalová Slávia Praha, která dosáhla vrcholu v roce 1996 a pak to šlo šupem dolů až takřka k úplné demolici.
Za PPF se stal Petr Dvořák ředitelem TV Nova v roce 2003 po zmatcích kolem vlastnictví televize. Ty se vyřešili tím, že všechno převálcovaly miliardy PPF. Firma pak prodala televizi Nova zpátky Američanům.
Dosazení Dvořáka do čele televize “v krizovém režimu” může svědčit o tom, jak významnou figurou je tento “tichý blonďák” v rámci celé PPF.
I po prodeji televize Nova Dvořák ředitelem zůstal, a to až do roku 2010. Pak v podstatě plynule přešel v roce 2011 do České televize – po nečekané rezignaci tehdejšího ředitele Jiřího Janečka (odešel údajně ze zdravotních důvodů, ač je zdravý jako tuřín a dokonce teď kandiduje do Rady ČT).
Výše uvedené skutečnosti by mohly napovídat, že úřadování Petra Dvořáka v bažině České televize je součástí dlouhodobého plánu.
Petr Dvořák je jedním z nejschopnějších (zcela jistě nejviditelnějších) manažerů skupiny PPF. Pracoval pro ni oficiálně 18 let (1992 – 2010). Mnohé napovídá tomu, že pro ni pracuje dosud.
Než zazvoní Huawei
Tento příběh podle všeho vyvrcholí v nejbližších dnech, kdy investiční skupina PPF podepíše smlouvu o koupi televize Nova s dosavadním majitelem (spřátelené CME).
Půjde o nejzásadnější mediální přelom za posledních 30 let, který hravě překoná i koupi vydavatelství MAFRA (mimo jiné deník MF Dnes) miliardářem Andrejem Babišem v roce 2013.
Jak dlouho se bude Česká televize potácet ve své subjektivně objektivní marnosti?
Zřejmě do voleb.
Tektonické desky se daly do pohybu, dochází je změně paradigmatu.
P.S.: Už musím končit, zvoní mi, ehm, Huawei.
(autor: Ondřej Höppner, zdroj: euportal.cz, foto: Shutterstock)