Cvičení „Steadfast Noon“ se účastní desítky letadel, včetně stíhaček s jadernými zbraněmi, konvenčních bojových letadel a tankerů a průzkumných letadel, zdůraznila Organizace Severoatlantické aliance.
Podle oficiálních údajů se cvičení letos konají ve vzdušném prostoru nad jižním územím aliance. To znamená, že v rámci manévrů lze nacvičit použití amerických jaderných bomb B61, které jsou podle nepotvrzených zpráv uloženy na vojenské letecké základně Gedi v severní Itálii. Přesné místo a další podrobnosti cvičení v NATO přitom nejsou zveřejněny. Letové údaje dánského experta na jaderné zbraně Hanse Christensena uvedly, že německé stíhací letadlo Tornado v pondělí přistálo na letišti Gedi.
Podle vojenských odborníků se během manévrů „Steadfast Noon“ bude mimo jiné procvičovat transport amerických jaderných zbraní z podzemních skladovacích zařízení a jejich připevnění ke stíhačkám. Cvičné lety však budou prováděny bez bomb.
Americké jaderné hlavice v Evropě
„Vzhledem ke zhoršujícímu se bezpečnostnímu prostředí v Evropě je spolehlivá a jednotná jaderná aliance potřebná,“ uvedlo NATO v dřívější tiskové zprávě. Organizace zároveň zdůraznila, že po skončení studené války se počet jaderných zbraní na evropském území prudce snížil.
Jaderná politika NATO stanoví, že partnerské země mohou v případě nouze použít americké hlavice rozmístěné v Evropě. Podle oficiálně nepotvrzených zpráv jsou americké atomové zbraně umístěny mimo jiné v Belgii, Turecku, Nizozemsku a také v německém Büchelu ve spolkové zemi Porýní-Falc.
NATO instaluje systém protiraketové obrany v Evropě
V roce 2016 byla v Rumunsku otevřena základna pozemní protiraketové obrany Aegis. V Polsku je podobná základna. Spolu s řadou dalších pozemních cílů a skupinou torpédoborců je rumunská základna nedílnou součástí programu budování evropského systému fázové adaptivní protiraketové obrany (ABM). Rusko se domnívá, že systém protiraketové obrany je namířen proti němu.
Iskander v Kaliningradu
Mezitím Rusko pokračuje v posilování Kaliningradské oblasti. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že realizuje svůj záměr rozmístit raketové systémy Iskander-M v západní exklávě. Podle ministerstva obrany jsou schopny zasáhnout cíle na vzdálenost až 500 km, rakety Iskander mohou být vybaveny dvěma typy raket – balistickou a křižující a teoreticky nést jadernou hlavici.
Lotyšsko bude utrácet za obranu
Na podzim se na různých místech v Lotyšsku konala vojenská cvičení, včetně společného cvičení vojenského personálu NATO „Silver Arrow“. Lotyšský ministr obrany Raimonds Bergmanis může očekávat, že výdaje na obranu v roce 2017 vzrostou o téměř 100 milionů euro.
Nové divize
Po rozpadu Sovětského svazu se velikost ruské armády ještě dlouho snižovala. Oznámení o vytvoření nových divizí, především v blízkosti rusko-ukrajinských hranic, by však mohlo tento trend zvrátit. Jak se ministerstvo obrany chystá personálně obsadit nové divize, zatím odborníci nevědí. Je potřeba sehnat asi 30 tisíc dalších vojáků.
Velká cvičení v Polsku
V pobaltském regionu se letos v létě uskutečnilo velké vojenské cvičení NATO s názvem „Baltops“. Zúčastnili se jich vojáci ze 17 zemí – celkem přes 6.000 vojáků. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg uvedl, že blok plánuje převést několik set tisíc vojáků do posíleného režimu služby v členských zemích organizace.
Od houfnic až po těžké bombardéry
Rusko aktivně testuje a zavádí do provozu nové typy vojenské techniky. Jsou to stíhačky Su-35S a protiletadlové raketové systémy Tor, Pantsir-S, MANPADS Verba, raketové systémy Tornado-G a drony. Nyní je úroveň přezbrojení armády podle ruského ministerstva obrany 50 procent.
„Nejsme ve stavu studené války s Ruskem“
V nedávném rozhovoru pro DW Jens Stoltenberg uvedl, že NATO není ve studené válce s Ruskem, a vyzval k umírněnější definici. Rozsah vojenského budování obou stran je skutečně nesrovnatelně menší, než když závody ve zbrojení mezi SSSR a NATO byly v plném proudu, jak připomíná tento jízdní řád z dob NDR.
zdroj: prvnizpravy.cz