Jeden takový nápis zněl: “V slzách tě nesu na místo tvého posledního odpočinku, stejně jako jsem se radoval, když jsem tě před patnácti lety vlastníma rukama přinesl domů.”
Staří Řekové a Římané věřili, že je nezbytné mít dobrého psa. Objevují se všude ve starořímské a řecké literatuře, umění a mytologii. Brány do podsvětí střežil trojhlavý pes, samotného Dia jako nemluvně hlídal věrný zlatý pes jménem Laelaps a Homérův hrdina Odysseus plakal radostí, když ho jeho starý pes Argus po mnoha letech odloučení poznal. Psi sloužili jako hlídači, společníci při lovu a dokonce i v boji, ale byli také součástí rodiny.
Epitaf na jednom z objevených psích hrobů zní: “Heleně, pěstounce, duši bez srovnání a zasluhující chválu.”
Je lidskou přirozeností představovat si, že naši psi mají hlas, a majitel jednoho starořímského psa si tuto tendenci vzal doslova na hrob: “Ty, kdo jdeš po této cestě, Pokud náhodou označíš tento pomník, Nesměj se, prosím tě, i když je to psí hrob. Slzy pro mě padaly a prach nade mnou shrnula ruka pána,” stojí na jejich psím hrobě. Na jiném se návštěvník “vlastními” slovy dozví, jak moc ho jeho páníček miloval: “Toto je hrob psa Štěpána, který zahynul, pro něhož Rhodope ronil slzy a pohřbil ho jako člověka. Já jsem pes Stephanos a Rhodope mi zřídila hrobku.
The Romans created tombs for their dogs and gave them epitaphs to remember them by. One such inscription read: "I am in tears, while carrying you to your last resting place as much as I rejoiced when bringing you home with my own hands 15 years ago."
The Ancient Greeks and… pic.twitter.com/TJRXRh8r0m
— Historic Vids (@historyinmemes) October 18, 2023
Titulní obrázek: Screenshot twitter Historic vids