Bývalý český prezident Václav Klaus odsúdil EÚ kvôli tomu, že sa primkla k ideológiám, ktoré obmedzujú slobodu a obvinil súčasných európskych lídrov z toho, že si nevšímajú skutočné zámery EÚ.

Klaus sa takto vyjadril počas preberania ceny Európskej slobody, tzv. European Freedom Award, v Štokholme. Myslí si, že skúsenosť jeho vlastnej krajiny s komunizmom pomohla občanom naučiť sa vážiť si slobodu a že jeho “spoluvodcovia” sa mýlili, keď si mysleli, že táto sloboda potrvá večne.

“Počas 27 rokov od pádu komunizmu sme pomaly zistili, že žijeme v inom svete, než sme si vysnívali. Už je jasné, že nedostatok slobody nemusí byť nevyhnutne dôsledkom jedného totalitného a autoritatívneho režimu. Existujú aj iné nedemokratické “izmy” a inštitucionálne ustanovenia, ktoré vedú k podobným výsledkom a dôsledkom”.

Ako ďalej uviedol, “vďaka” súčasným vodiacim ideológiám Európskej únie je jeho krajina “omnoho socialistickejšia, viac kontrolovaná a regulovaná spoločnosť”, než by si to bol predstavoval pred 27 rokmi. Podľa neho práve kvôli tomu jeho krajina a zvyšok Európy ide späť smerom k bývalej komunistickej spoločnosti.

Ďalej obvinil EÚ z podmínovania princípov slobodnej spoločnosti prostredníctvom propagácie konceptov, ako je napríklad “zelená ideológia”, ktorú nazýva “nebezpečnou alternatívou tradičnej socialistickej doktríny.”

Klaus tiež vytkol, že EÚ velia “nevzdelaní intelektuáli” a “ideológia ľudských práv”, ktorú nazval “revolučným popieraním občianskych práv” a pokusom pokoriť suverenitu národných štátov.

Taktiež kritizoval iných európskych lídrov z toho, že si dávajú hlavy do piesku a neuvedomujú si skutočné zámery EÚ. “Na prvý pohľad títo veria, že EÚ je spoločnosť národov, ktorá garantuje mier… Veria, že EÚ je konglomerát krajín, v ktorých “všetci sú si rovní” – v orwellovskom zmysle slova”.

“Nič nie je vzdialenejšie od pravdy ako táto jej propagandistická schéma”, myslí si Klaus, pričom dodáva: “EÚ nemá žiadnu reálnu demokraciu, len slabú spoločnú identitu a narastajúcu tendenciu centralizáciu rozhodovania.”

EÚ je podľa neho tiež “obmedzovaná a oslabovaná nefungujúcou monetárnou úniou” a nezodpovednou politikou otvorených hraníc Schengenu.

Václav Klaus je vďaka svojim názorom klasifikovaný ako renomovaný euroskeptik a často vystupoval proti EÚ – počas ale aj po jeho prezidentskom úradovaní.

Začiatkom tohto roka nazval prebiehajúcu migrantskú krízu “najhoršou krízou od II.svetovej vojny a vinu kládol vyslovene lídrom EÚ.

“Vojny proti Turkom boli po stáročia súčasťou dejín strednej a východnej Európy ako aj Balkánu”, povedal. “Súčasný plán nelogického usídľovania moslimov v Európe, ktorý vypracoval Brusel, je v tomto kontexte totálne absurdný.”

(KPa, hs.sk, Foto: yakub88 / Shutterstock.com)

RSS Protext – kultura

  • Nákupní centrum Palladium představí exotickou cestovatelskou výstavu „Tajemná Indonésie“
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Unikátní výstava „Tajemná Indonésie“ bude slavnostně otevřena vernisáží 6. 12. 2023 v 17.30 hodin v nákupním centru Palladium v Praze. Účastníci vernisáže se mohou těšit na přivítání indonéskou velvyslankyní, taneční vystoupení nebo drobné indonéské občerstvení připravené indonéskou ambasádou. Výstavou provede organizátor výstavy, jednatel cestovní kanceláře CK Livingstone, Rudolf Švaříček.Výstava […]
  • Ve Výstavní síni Mánes se konala 1. sálová aukce Art Capital
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Art Capital/1. sálová aukce/Výstavní síň Mánes/3.12.2023Ve Výstavní síni Mánes se konala v neděli 1. sálová aukce Art Capital, během které byla vydražena umělecká díla v celkové hodnotě 16,887.600 Kč, s aukční přirážkou 20 %. Do aukce se zapojilo přes 200 dražitelů a prodejnost dosáhla 81 %.Vrcholem večera a současně […]
  • Darujte zážitek plný filmové hudby
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Lámete si hlavu s dárkem pro filmového nebo herního nadšence? Se vstupenkami na koncerty Filmové filharmonie jistě nesáhnete vedle. Po novém roce chystá orchestr nejoblíbenější programy FANTASY a GAMES.Nezůstane se na ně prášit ve skříni, málokdo je bude chtít vyměnit, a navíc si je můžete užít společně. Zážitky jsou […]