Maďarsko chce vyhostit všechny mimovládní organizace George Sorose

Maďarsko chce zakázať organizácie Georgea Sorosa, pretože slúžia na politickú agitáciu, ovplyvňovanie a zasahovanie do vnútorných záležitosti krajiny. Sorosova nadácia a aktivisti sa však chcú proti týmto plánom postaviť.

Maďarsko chce zakázať všetky organizácie v krajine, ktoré sú financované Georgeom Sorosom, píše Bloomberg. Maďarsko použije “všetky dostupné prostriedky”, aby z krajiny dostala všetky Sorosom financované mimovládne organizácie. Tie podľa vlády “slúžia globálnym kapitalistom a stavajú politickú korektnosť nad národnú vládu,” povedal Szilárd Németh, viceprezident vládnucej strany Fidesz.

Avšak nadácia Soros Open Society Foundations chce vzdorovať tomuto vysťahovaniu, ako povedal Christopher Stone z nadácie pred Bloomberg. Organizácia sa bude aj naďalej angažovať v Maďarsku a bude spolupracovať s miestnymi skupinami.

Zvolenie Donalda Trumpa za budúceho amerického prezidenta rozhodnutie maďarskej vlády značne uľahčilo. “Cítim, že sa otvárajú možnosti na medzinárodnej úrovni,” cituje Nemetha štátna tlačová agentúra MTI. Zákonodarcovia pracujú na zákon, ktorý umožní príslušným orgánom vypočúvať pracovníkov mimovládnych organizácií.

Už v roku 2014 vláda premiéra Viktora Orbána začala vyšetrovanie proti organizáciám, ktoré boli financované Nórskom. Orban v tej dobe uviedol, že mnoho z týchto organizácií boli len maskovacími systémami pre “platených politických aktivistov”.

Trump počas volebnej kampane obvinil Sorosa, že je súčasťou “globálnej mocenskej štruktúry”, ktorá je zodpovedná za ekonomické rozhodnutia, ktoré “vykradli našu robotnícku triedu a zradili našu krajinu a tieto peniaze získala do vreciek hŕstka korporácií a politických inštitúcií.”

Koncom roka 2015 Rusko výrazne znížilo vplyv Sorosa v krajine. Podľa štátneho zástupcu, nadácie Open Society Institute a Open Society Institute Assistance Foundation predstavujú tieto organizácie ohrozenie pre národnú bezpečnosť a ústavu Ruska. Pracovníci v Sorosových organizáciách preto môžu dostávať finančné pokuty a v prípade recidívy im dokonca hrozí trest odňatia slobody.

Tento problém je akútne potrebné riešiť aj na Slovensku. Cez mimovládky platení zahraniční agenti rozkladajú spoľahlivo našu spoločnosť a pracujú proti záujmom Slovenska a jeho občanov. O riešenie sa nedávno pokúsila strana ĽSNS Mariána Kotlebu. Predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý bol vytvorený podľa amerického zákona FARA. Tento zákon však v parlamente neprešiel. Viac si o tom môžete prečítať TU. O celej problematike sa môžete dozvedieť viac TU.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru