Položme si otázku. Je špatné, pokud si večer po sprše nebo koupeli lehnete do postele s mokrou hlavou?

Naše mámy nám stále říkaly, že není dobré chodit spát s mokrou hlavou, protože můžete prochladnout či dokonce chytit zápal plic.

Je to pravda nebo jen mýtus? V tomto článku se na to podíváme trochu blíže.

Zápal plic vám zřejmě nehrozí. Pokud však po koupeli jdete hned spát, aniž jste si vlasy pořádně vysušili, tak se vám to může vymstít.

Dlouho držené vlhko na hlavě může vést k zánětu pokožky, který se projeví nepříjemným svěděním. Také může poškodit samotné vlasy.

Teď se už ale pojďme podrobněji podívat na jednotlivé body, co všechno se může stát.

1. Bolesti hlavy

Věděli jste, že spaní s mokrou hlavou vám může přivodit silné bolesti hlavy?

Důvodem je fakt, že odpařování vody je vlastně fyzikálním procesem chlazení. Vaše hlava se tak během noci zchladí na jinou teplotu než je zbytek těla.

Nepomůžete tomu dokonce ani když si vlasy umyjete teplou vodou. I tak dojde k zchlazení, dokonce rychleji, protože teplá voda se odpařuje rychleji a účinněji tak odvádí teplo z povrchu těla.

Jedna z teorií vzniku bolesti hlavy je, že vzniká v důsledku buď nadměrného nebo nedostatečného prokrvení mozkových obalů.

Změněná teplota hlavy tak bude nutit tělo měnit i proudění krve, aby tím kompenzoval vzniklé teplotní rozdíly.

2. Lámání vlasů

Vyschlé vlasy po delším období vlhkosti mají zvýšenou lámavost.

Pokud se rozhodnete chodit spát s mokrými vlasy, je velká šance, že se vám vlasy budou ve zvýšené míře lámat.

3. Lepení vlasů

Vlhké vlasy mají během sušení tendenci se k sobě slepit. Ráno pak bude pro vás mnohem těžší je rozčesat.

U krátkých vlasů to nemusí být velký problém. Pokud však máte dlouhé, měli byste se tomuto neduhu raději vyhýbat. Jinak skončíte se slepenými a polámanými vlasy.

4. Infekce

Polštáře jsou ideálním místem na absorbování vlhkosti, mrtvých kožních buněk a tělesných olejů. To spolu vytváří ideální prostředí pro růst různých patogenních bakterií.

Mokré vlasy zvlhčí povlečení, to pak samotný polštář uvnitř a možná infekce nemusí dát na sebe dlouho čekat.

5. Svědění

Spaní s mokrými vlasy způsobuje různé druhy svědění a podráždění pokožky hlavy.

Pokud trpíte ekzémy, psoriázou nebo akné, uvedené problémy se mohou ještě umocnit. Proto si vždy před spaním vlasy důkladně vysušte.

6. Bolesti svalů a kloubů

Podobně jako u bolesti hlavy, změny tělesné teploty mohou způsobovat i bolesti svalů hlavy a kloubů nebo krku.

Jsou známy dokonce případy, kdy došlo k silným křečím či dokonce paralýze obličeje. Ta se může pak rozšířit i na jiné části těla.

7. Lupy

Vlhká pokožka brání správné funkci potních žláz. Začne se pak produkovat buď více, nebo i méně kožního mazu než je optimální úroveň.

Naruší se přirozená pH vaší vlasové pokožky a výsledkem nejednou bývá zvýšená tvorba lupů a problém s mastnými vlasy.

Závěr

Pokud se chcete vyhnout všem uvedeným problémům, vyhýbejte se ulehání do postele s mokrou hlavou.

Vlasy si dobře usušte ručníkem a pokud je máte dlouhé, tak i fénem, ​​případě se nekoupejte těsně před spaním, ale alespoň o 1 hodinu dříve. Vaše zdraví se vám za to odvděčí!

(KPa, Alternativnimagazin, Foto: AM)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]