Slovenští vojáci míří do konfliktních zón. „Většina společnosti je však vůči přítomnosti slovenských vojáků v zahraničí skeptická, a to zejména kvůli velmi neúspěšnému výsledku dosavadních intervencí Západu v cizích zemích,“ řekl Sputniku Branislav Fábry, odborný asistent katedry teorie práva a sociálních věd Univerzity Komenského v Bratislavě.

Nedávno byli slovenští vojáci vysláni do zahraničních misí: na Kypr a do Afghánistánu. Panuje ve slovenské společnosti shoda o působení příslušníků ozbrojených sil v zahraničí?

Na Slovensku nepanuje všeobecná shoda o působení příslušníků ozbrojených sil v zahraničí. Existuje tu malá skupina občanů, která vyslání slovenských vojáků do zahraničí podporuje a dostává široký prostor v médiích.

Většina společnosti je však vůči přítomnosti slovenských vojáků v zahraničí skeptická, a to zejména kvůli velmi neúspěšnému výsledku dosavadních intervencí Západu v cizích zemích. Silný nesouhlas v současnosti vyvolává vyslání slovenských vojáků do pobaltských států, které zvyšuje napětí ve vztazích s Ruskem.

Jak se sám stavíte k působení slovenské armády v zahraničí?

Existují různé formy působení slovenských vojáků v zahraničí. Pokud jde o působení v rámci mandátu Rady bezpečnosti OSN, vnímám ho pozitivněji než například v rámci vojenských operací NATO.

Protože však mnohé operace, kterých se účastnili i slovenští vojáci, nedopadly velmi přesvědčivě, například Irák či Afghánistán, jsem pro celkově restriktivní přístup při vysílání slovenských vojáků do zahraničí.

Byl byste pro, aby byli slovenští vojáci nasazeni do „horkého“ válečného konfliktu?

Především je nutné udělat vše proto, aby k žádným „horkým“ konfliktů s účastí Slovenska nedošlo. Pokud se ale podobnému vývoji nepodaří zabránit, mnohé by záviselo na druhu konfliktu.

Nesouhlasím s účastí v jakékoli agresivní válce v zahraničí, nasazení slovenských vojáků do obranné války však principiálně neodmítám. Pod pojem obranná válka ale nezařazuji automaticky to samé, co za obrannou válku označí slovenská vláda.

V současnosti je totiž obvyklé, že se za obrannou válku označují také intervence v zahraničí. Není to tak dávno, co jsme se „bránili“ na Blízkém východě. Pokládám za nevhodné, abychom pojem obranné války nadále takto diskreditovali.

(KPa, skn.cz, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]