Vedci tvrdia, že ľudia si uvedomujú, že sú mŕtvi, pretože ich vedomie pracuje aj po tom, čo telo prestane vykazovať známky života. Znamená to, že dokonca teoreticky niekto môže počuť, ako je jeho smrť oznámená lekármi.

Tvrdenia publikoval doktor Sam Parnia, riaditeľ výskumu kritickej starostlivosti a resuscitácie na NYU Langone School of Medicine v New Yorku.

Jeho tím skúmal ľudí, ktorí utrpeli zástavu srdca, technicky zomreli, ale neskôr ožili. Ide o najväčšiu štúdiu svojho druhu, ktorá sa kedy uskutočnila.

Niektorí respondenti tvrdili, že počuli rozhovory a videli veci, ktoré sa okolo nich diali, aj keď boli vyhlásení za mŕtvych. Tieto výpovede overili aj lekári a ošetrovatelia, ktorí boli v tom čase prítomní.

Smrť je definovaná ako bod, v ktorom srdce už nebije a prietok krvi do mozgu je odrezaný. Parnia však objasňuje: “Technicky takto dostanete čas smrti – je to všetko založené na momente, kedy sa srdce zastaví. Akonáhle sa to stane, krv už nepríde do mozgu, čo znamená, že mozgová funkcia sa zastaví takmer okamžite.”

“Stratíte všetky reflexy mozgového kmeňa – prehĺtací reflex, sací reflex, všetko je preč. Nie sú to však dôkazy, že človek úplne zomrel aj z hľadiska myšlienok a pocitov.”

V roku 2013 sa vedci na Michiganskej univerzite pozreli na elektrické signály vnútri mozgu deviatich anestetizovaných potkanov s indukovaným infarktom. V krátkom období po klinickej smrti videli modely činnosti, ktoré sú spojené s “hyper-upozorneným stavom”.

Doktor Parnia dodal: “Skupina výskumníkov sa snaží skúmať kvalitatívnu povahu ľudskej skúsenosti v rôznych momentoch života, napríklad sa snažíme pochopiť presné znaky, ktoré ľudia pociťujú, keď prechádzajú smrťou, aby sme pochopili čím budeme prechádzať, keď raz budeme umierať.”

(JRu, hlavnespravy.sk)

Komentáře