Podľa Andreja Babiša, Česká republika má pozitívny vzťah s Európskou úniou, pretože tá zabezpečuje mier a voľný pohyb osôb v regióne. Prípadná nová česká vláda bude za zotrvanie krajiny v EÚ a za konštruktívne návrhy reforiem, uviedol predseda hnutia ANO Andrej Babiš po rokovaní s Guyom Verhofstadtom, šéfom frakcie ALDE v Európskom parlamente, informuje Aktualne.cz.

“Európa potrebuje reformu a reflexiu, prečo došlo k brexitu, prečo nebola vyriešená otázka migrantov, prečo nebojujeme efektívne proti terorizmu a tak ďalej. Nie je ale dôvod, aby s návrhmi prichádzali len veľké krajiny ako Nemecko a Francúzsko. Prečo by sme my ako Česká republika nemohli niečo navrhnúť?” položil Babiš rečnícku otázku.

Babiš sľúbil, že ak zostaví vládu s dôverou či toleranciou v parlamente, bude pre neho dôležité byť v Európe aktívnejší ako doteraz. Naznačil, že Česká republika môže v budúcnosti prísť s návrhmi systémových zmien v migračnej politike, ochrane vonkajších únijných hraníc, boji proti pašerákom ľudí alebo podieľanie sa na stabilizáciu krajín ako Sýria či Líbya. “Ak vláda vznikne, prídeme s konkrétnymi návrhmi a bude o nás v Európe počuť,” uviedol Babiš. “Mali by sme mať víziu, ako Európu zmeniť, aby bola lepšia. Ten projekt je skvelý, pretože je mier, pretože sa dá slobodne pohybovať,” dodal.

Potenciálny český premiér sa tak zreteľne dištancoval od Tomia Okamuru, šéfa SPD, s ktorým by rád vstúpil do vlády. Ide totiž o jednu z mála strán, ktoré neodmietli spoluprácu s ANO. Babiš však hovorí, že s radikálne protiúnijným Okamurom, ktorý má v dolnej komore silu 22 poslancov, vládnuť nechce.

Guy Verhofstadt vyjadril presvedčenie, že Česká republika bude mať novú vládu už čoskoro. “Dúfam, že vláda vedená hnutím ANO bude proeurópska, že bude presadzovať, čo potrebujeme, teda reformu EÚ. Sme iní ako frakcie konzervatívcov či socialistov, potrebujeme, aby nám Česi s reformou EÚ pomáhali,” povedal Verhofstadt.

(JRu, hlavnespravy.sk)