Irán a jeho bezpečnostné zložky ukončili vlnu nepokojov spojených s protivládnymi protestami, ktoré sa začali minulý mesiac. Oznámili to v nedeľu Iránske revolučné gardy. Zatknutý bol exprezident Mahmúd Ahmadínedžád.
Vo vyhlásení na svojej webovej stránke obvinili z nepokojov Spojené štáty, Izrael a Saudskú Arábiu, ako aj exilovú opozičnú skupinu Ľudoví mudžahedíni (Modžáhedíne Chalk) a podporovateľov monarchie, ktorú zvrhla islamská revolúcia v roku 1979. USA a Izrael síce vyjadrili podporu protestom, ale popierajú obvinenia z toho, že by ich podnecovali.
Podľa informácií z rusvesny, zatknutý bol bývalý iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád počas cesty do mesta Šíráz, pretože pred obyvateľmi Búšehru kritizoval súčasného iránskeho prezidenta Hasana Rúháního a jeho vládu a obvinil ich, že sú vzdialení od problémov ľudu, „zle vládnu” a privlastnili si „monopol na spoločné bohatstvo”.
Podozrivý je teda z podnecovania a podpory protivládnych protestov. Podľa denníka Al-Quds Al-Arabi, iránske úrady na Ahmadínežáda chcú uvaliť domáce väzenie. Denník Times of Israel vo svojom internetovom vydaní napísal, že informáciu o Ahmadínežádovom zadržaní sa mu zatiaľ z nezávislých zdrojov nepodarilo potvrdiť. O exprezidentovom zatknutí informovala aj panarabská televízia al-Arabíja.
Príčinou pre tento postup iránskych úradov bolo údajne Ahmadínežádovo vystúpenie z 28. decembra, v ktorom kritizoval súčasné vedenie Iránu za to, že vzdialilo národu a realite a nevie nič o problémoch iránskej spoločnosti. Obvinil ho tiež zo zlého spravovania štátu a z uzurpovania si monopolu na bohatstvo krajiny.
Ahmadínežádov prejav vedenie krajiny vyhodnotilo ako podnecovanie k nepokojom. K exprezidentovmu zadržaniu došlo údajne so súhlasom duchovného vodcu, ajatolláha Alího Chameneího.
Iránske revolučné gardy vyhlásili víťazstvo nad protivládnymi protestami
Iránske revolučné gardy sú mocnou polovojenskou zložkou lojálnou najvyššiemu duchovnému lídrovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Mnohí z demonštrantov protestovali proti vysokému rozpočtu Revolučných gárd ako aj proti samotnému Chameneímu.
Práve 28. decembra sa v Iráne spustila vlna protivládnych protestov, ktorých účastníci žiadali zlepšiť ekonomickú situáciu krajiny. Vypukli v meste Mašhad a rozšírili sa aj do mnohých ďalších miest. Poukazovali na nárast cien za potraviny a vysokú mieru nezamestnanosti v Iráne. Časť z protestujúcich žiadala aj demisiu vlády.
V reakcii na to iránska vláda vyzvala svojich priaznivcov na protidemonštrácie a deklarovala, že protivládne protesty sú dôsledkom zasahovania cudzích štátov do vnútorných záležitostí Iránu. Paralelne s týmito protestmi sa teda konali aj zhromaždenia na podporu súčasnej iránskej vlády. Iránske revolučné gardy v nedeľu oznámili, že ukončili vlnu nepokojov spojených s protivládnymi protestmi.
Od začiatku protestov prišlo o život najmenej 21 ľudí a stovky ďalších boli zatknuté. Je medzi nimi približne 90 univerzitných študentov, uviedla polooficiálna agentúra ISNA s odvolaním sa na reformného poslanca Mahmúda Sádekího.
Iránski poslanci mali v nedeľu zasadanie za zatvorenými dverami, na ktorom ich bezpečnostní predstavitelia informovali o protestoch a podmienkach zatknutých. “Bolo zdôraznené, že zahraničné prvky, a obzvlášť Spojené štáty, hrali hlavnú úlohu pri vytváraní a manipulovaní nedávnych protestov,” citovala štátna agentúra IRNA poslanca Džalála Mirzáího.
Iránske úrady musia predložiť správy o príčinách protivládnych protestov
Všetky relevantné iránske úrady musia predložiť kompletné správy o príčinách protivládnych protestov po celej krajine, ako aj o počtoch zatknutých. Uviedol to v nedeľu pre iránske médiá hovorca predsedu iránskeho parlamentu Alího Larídžáního.
“Vláda musí doplniť agendu o argumenty protestujúcich a starostlivo ich musí preskúmať,” povedal hovorca po osobitnom zasadnutí parlamentu, na ktorom bezpečnostní predstavitelia štátu informovali poslancov o protestoch a podmienkach zatknutých.
“Nechceme, aby sa porušovali práva ľudí, lebo vyslovujú kritiku,” uviedol Larídžáního hovorca s tým, že akékoľvek “chyby” pri zatýkaní musia byť okamžite napravené. Dodal však, že s výtržníkmi netreba mať žiadne porozumenie a treba ich predviesť pred súd.
O počtoch zatknutých neboli oficiálne informácie. Väčšina odhadov sa podľa agentúry DPA pohybovala od 1000 do 1800 osôb po celej krajine, vrátane 100 študentov. Teheránsky prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí v nedeľu uviedol, že za ostatných 48 hodín prepustili na kauciu 70 zadržaných protestujúcich. Dodal, že dôjde aj k ďalším prepusteniam, avšak s hlavnými podnecovateľmi nepokojov sa budú “vážne zaoberať”.
Agentúra DPA pripomenula, že v noci na nedeľu sa neobjavili žiadne správy o nových protivládnych protestoch okrem štátom organizovaných demonštrácií. Štátna televízia ukazovala státisíce ľudí odsudzujúcich “zahraničných sprisahancov” a preukazujúcich solidaritu s iránskym islamským vedením.
(JRu, hlavnespravy.sk)