Stropnický se naštval na Rusko: “Česko jako zdroj Novičoku? Tak to tedy ne!”

Praha – Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová tvrdí, že nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu Novičok je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. Proti tvrzení se ale důrazně ohradil český ministr zahraničí Martin Stropnický.

„Ohrazujeme se proti tvrzení o původu Novičoku, které nelze ničím doložit. Je to standardní způsob, jak manipulovat informace ve veřejném prostoru, kdy se vypustí zpráva vysoce spekulativního charakteru, aniž by bylo možné ji prokázat. Tato informace se poprvé objevila již v předchozích dnech na dezinformačním serveru Sputnik,“ uvedl na twitteru Stropnický.

„Rozhodně odmítám takové absurdní obviněni. Česká republika je od 90. let signatářem mezinárodní úmluvy o zákazu, vývoji, vyrobě a šíření chemických zbrani a striktně ji dodržuje. Náš liberecký 31. pluk chemiků se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám,” uvedla ministryně obrany Karla Šlechtová.

A přidal se i Hrad. „Obvinění České republiky je nesmyslné a absurdní. Je dobře, že z naší země v reakci na spekulace zaznívá jednotné odsuzující stanovisko,” reagoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Státy jmenované Zacharovovou prý od konce 90. let provádějí „intenzívní výzkum” látek z projektu Novičok. „Na území Sovětského svazu či v dobách jeho existence ani v éře Ruské federace nebo na jejím území se nikdy neprováděly výzkumy, jejichž skutečné nebo kódovací jméno bylo Novičok,” prohlásila podle agentury Interfax mluvčí.

Žádná takové jméno nebylo podle ní patentováno a nebylo ani využito “jako symbol, šifra nebo kód”.

Naopak Vil Mirzayanov, jeden z hlavních tvůrců nervové látky Novičok, který podle ruských médií emigroval do USA, tvrdí, že látku Novičok nemohla použít jiná země než Rusko, protože složení substance bylo tajné. Ruská agentura Interfax také citovala jeho slova podle kterého Skripal ani jeho dcera Julija nemají po otravě ani při těch nejpříznivějších okolnostech šanci plně se uzdravit.

Nervově paralyzující bojovou látkou Novičok byl počátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury otráven dvojitý agent Sergej Skripal, bývalý plukovník ruské rozvědky GRU, který britské MI6 vyzradil jména desítek ruských špionů v Evropě. Otrávena byla i jeho dcera Julija.

(JRu, eurozpravy.cz)

Přejít nahoru