Antonino Vadala a mafiánska skupina, v ktorej pôsobil, nemohla mať na svedomí vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vyplýva to z vyjadrenia hlavného prokurátora Bruna Cherchiho. Hoci slovenské médiá, námestia a opoziční poslanci stále hovoria o talianskej stope, táto je odteraz nenávratne slepou uličkou.
Talianske médiá www.fanpage.it a www.veneziatoday.it uverejnili už 13. marca, teda v deň, keď bol na Slovensku zatknutý Antonino Vadala, články s informáciami o vyšetrovaní mafiánskej skupiny, ktorej bol Vadala členom. Talianskej polícii sa totiž podaril husársky kúsok – infiltrovali do skupiny vlastného agenta a tak bol vlastne Vadala pod stálym dohľadom policajných zložiek z viacerých štátov. Nepriamo tak potvrdili, že Vadala ani nikto z jeho skupiny nemohol byť za organizovaním vraždy Jána Kuciaka.
Prípadom dovozu kokaínu z Južnej Ameriky a jeho ďalšou distribúciou sa už niekoľko rokov zaoberala Guardia di Finanza di Venezia. Pracovalo sa v totálnom utajení, aby sa neohrozila bezpečnosť nasadeného agenta. Podarilo sa im odhaliť, že Ndrangheta založila firmu na dovoz ovocia z Južnej Ameriky a spolu s ovocím dovážali aj kokaín. Ako uviedol poverený hlavný prokurátor Bruno Cherchi, vyšetrovanie sa týkalo viacerých krajín, ako aj Slovenska, kde mal Vadala pobyt. Potvrdil, že existovala „koordinácia zo strany EuroJust-u a slovenských príslušných zložiek“. Na informácie bolo uvalené embargo, aby sa neodhalila činnosť agenta. A ako dodal, „dosiahli sme veľmi významný výsledok aj vďaka spolupráci, ktorú nám poskytli slovenské príslušné inštitúcie a Eurojust“.
Vadala a jeho spolupáchatelia boli pod kontrolou zvonka i zvnútra, takže finančná polícia mala dobrý prehľad o komunikácii medzi členmi skupiny. Keby pre nich predstavoval Kuciak čo i len malý problém, nepochybne by o ňom museli spolu komunikovať a polícia by tú informáciu musela zachytiť, lenže žiadna taká komunikácia neprebehla. Vadalovci budú súdení za drogové a súvisiace delikty, ale paradoxne, táto situácia ich zachráni od ešte ťažšieho obvinenia, a síce z vraždy mladého slovenského páru.
Na Slovensku sa ešte stále debatuje o talianskej stope, ale treba konečne povedať: táto ulička je slepá, Vadalovci to neboli. Hoci od samého počiatku bolo zjavné, že vražda nemá rukopis talianskej mafie, niektoré slovenské médiá však vytrvale ignorujú ostatné možnosti a stále oprašujú „taliansku“ verziu. Ktovie či to nebude tým, že fandia opozícii, ktorá sa cez majdan chce tak veľmi dostať k moci a definitívny koniec talianskej stopy môže byť aj koncom tej peknej rozprávky o zodpovednosti Ficovej vlády za smrť dvoch mladých ľudí, pre ktorú chodia každý piatok na námestia.
(JRu, hlavnespravy.sk)