Agentúra ČTK podľa Českého rozhlasu uvádza, že prezident Miloš Zeman vychádza zo správy Vojenského spravodajstva, ktoré nervovo-paralytickú látku A230, ktorú pre účely testovania vyrábal Vojenský výskumný ústav v Brne, považuje za Novičok. Zemanovo vyjadrenie v televízii Barrandov však hovorkyňa Vojenského spravodajstva Alžběta Riethofová nechcela komentovať.

Zeman tiež pridal aj výsledok skúmania Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), podľa ktorej tento plyn nie je Novičok. Z týchto dvoch protikladných názorov sa český prezident priklonil k názoru Vojenského spravodajstva, pričom povedal: “Záver je, že u nás bol vyrábaný a testovaný Novičok, hoci v malom množstve, a potom zničený. Vieme, kedy a kde to bolo.”

Takéto priznanie Zemanovi nevadí, podľa neho by bolo pokrytecké predstierať, že sa nič také nestalo. “Klameme si do vlastnej kapsy,” dodal.

Aj Rusko uvádzalo, že Česko bolo jednou z krajín, ktoré Novičok vyvíjali. Premiér v demisii Andrej Babiš to ale ostro odmietol, rovnako ako minister zahraničia v demisii Martin Stropnický a ministerka obrany v demisii Karla Šlechtová (obaja z ANO). Vyhostení z Česka boli traja členovia ruského diplomatického personálu.

(hlavnespravy.sk, foto: Shutterstock)

Komentáře