Během pravidelného tiskového brífingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying prohlásila, že čínský komunistický režim “věnuje velkou pozornost této vrcholné schůzky“, ale neuvedla mnoho detailů, pokud jde o to, jak Si Ťin-pching a vláda reagují na summit.
“Čína vítá setkání mezi Putinem a Trumpem – vůdci velmocí velice ovlivňují celý svět,” poznamenala Hua, “doufáme, že tento politický dialog pozitivně ovlivní svět a globální rozvoj.”
Hua dodala, že Čína je “přesvědčena”, že navzdory jakémukoli rozmrazení ve vztazích mezi Washingtonem a Moskvou, budou Čína a Rusko i nadále rozvíjet své vztahy na světové scéně.
Čína a Rusko mají tendenci se navzájem podporovat na mezinárodní scéně, zejména v Radě bezpečnosti , kde jsou oba stálí členové. Jsou také tendenčně obviňováni z porušování mezinárodního práva, ať jde o kolonizaci zahraničního území (v Jihočínském moři nebo Ukrajině), porušování mezinárodních sankcí (v Severní Koreji) nebo porušování lidských práv v rámci svého území. Oba státy mají historicky sporný vztah s Amerikou.
Prezident Trump možná někdy Peking vystrašil tím, že zmínil Čínu v krátké tiskové zprávě před setkáním s Putinem jako protivníka. Prezident Trump také řekl, že s Putinem bude diskutovat o “všem, od obchodu a vojenských zbraní, až po jaderné zbraně Číny”, a dodal, že vůdce komunistické strany Si Ťin-pching byl “společným přítelem”.
Zůstává nejasné, do jaké míry Trump a Putin diskutovali o Číně, ale na to se novináři neptali. Místo toho byla většina času z tiskové konference věnována diskusi o obvinění, že ruští úředníci se pokoušeli “manipulovat” americké volby v roce 2016.
Čínská kontrola hlavních dopravních uzlů ve střední Asii by v podstatě izolovala Rusko, což by mohlo vést Moskvu k tomu, aby pokračovala ve spolupráci s Washingtonem. Zatímco Hua sice veřejně nepotvrdila čínské obavy z takové možnosti , ale takové úvahy se objevily na stránkách státního časopisu Global Times v úterý.
“Je třeba, aby Putin a Trump hovořili o Číně, protože Čína je důležitá,” uvedl profesor Li Haidong, “Ale to neznamená, že Rusko a USA byměly hledat zp§soby jak čelit Číně.” Li označil Čínu za prostě “aktivnějšího a silnějšího partnera” pro Rusko než Spojené státy.
(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)