Němci už zase ve velkém udávají. Nahlásili 200 tisíc příspěvků!

Nejvíce stížností (214.827) přišlo na videa a komentáře pod nimi na Youtube. V reakci na ně společnost pro uživatele v Německu zablokovala 58.297 z nich, což představuje 27 procent. Nejčastějším důvodem bylo to, že příspěvky byly nenávistné, extremistické nebo urážlivé.
Výrazně méně příspěvků (1704) nahlásili uživatelé facebooku, což může podle některých komentářů souviset s tím, že je zde výrazně složitější na příspěvky upozornit než třeba na Youtube. Facebook zablokoval 362 z těchto příspěvků, tedy 21 procent. Informoval o tom list Süddeutsche Zeitung.
Při zavádění nového německého zákona do praxe panovaly obavy, že povede k rozsáhlé cenzuře na internetu. První čísla ale ukazují, že výsledkem normy žádná taková cenzura není. Na druhou stranu internetové společnosti tvrdí, že v případě pochybností o daném příspěvku raději sáhnou k jeho zablokování, než aby se vystavily možnosti dostat pokutu.
Německé stížnosti na Youtube podle firmy Google, která tuto platformu provozuje, prověřuje 100 lidí, stížnosti na facebooku 65. Když si u daného příspěvku nejsou jistí, mohou ho předat na další posouzení firemním nebo externím právníkům.

(megazine.cz, foto: Shutterstock, titulek upraven redakci)

Přejít nahoru