“Nikdy v dejinách neboli úrokové miery tak nízko. V niektorých krajinách máme úroky dokonca negatívne. Toto sa nikdy v dejinách nestalo. Niektorí guvernéri mimo kamier sami priznávajú, že je to experiment a nevedia, čo to prinesie.”

Kým v roku 2008 kríza prepukla ako kríza nadmerného dlhu súkromného sektora, ktorý na seba prebrali štáty, najstávajúca kríza bude krízou nadmerných dlhov štátov, ktoré však už nemá kto prebrať a zaplatia ich ľudia, a preto očakávajme vlnu bankrotov nielen jednotlivcov, ale celých štátov.

“Všetci za toto zaplatíme strašidelnú cenu. Úrokové miery sa vrátia na normálne úrovne. Je možné, že pôjdu ešte vyššie. V momente, ako sa toto udeje, ľudia za to zaplatia veľmi, veľmi vysokú cenu.”

Jim Rogers považuje vyjadrenia bývalej predsedkyne americkej centrálnej banky Janet Yellen o tom, že svet už nikdy nezažije recesiu, za úsmevné. Upozornil, že zásoba peňazí FED za posledných 10 rokov narástla o 500% a svet je zadĺžený ako nikdy pred tým. Kým pred ešte 30 rokmi boli USA celosvetovým veriteľom, v súčasnosti sú podľa Rogersa “najväčším dlžníkom a to nielen teraz na svete, ale v dejinách. Je až neuveriteľné, čo americki politici dokázali urobiť v tejto oblasti za tak krátku dobu.” Z tohto dôvodu je nereálne očakávať, že ekonomický rast potrvá večne.

Napriek svojím vyjadreniam Rogers prezradil, že svoj majetok premenil v súčasnosti do amerických dolárov, a to nie preto, že by dolár bol pevnou menou, ale preto, že keď vypukne panika, ľudia si myslia, že dolár je bezpečný a nakupujú ho. Preto očakáva jeho zhodnocovanie. “V panike ľudia nekupujú euro, ani britskú libru, ale dolár. Keď veľmi zhodnotí, potom ho predám. Také jednoduché je zarábať peniaze,” uviedol Rogers.

Najlepšie investičné príležitosti vidí Rogers v súčasnosti v Rusku. “Rusko má veľmi malý dlh. Je to až neuveriteľné, ako málo sú zadĺžení.” Za príčinu vypuknutia krízy považuje niečo, čomu ľudia nevenujú ani pozornosť. “V roku 2008 vypukla finančná kríza na Islande. Nikto nevedel, že nejaký Island existuje. Potom však prišlo na rad Írsko, až skrachoval Lehman Brothers,” uzavrel Rogers.

Jim Rogers do začiatku 70 rokov vlastnil spolu s Georgeom Sorosom investičný fond, ktorý ročne zarábal vyše 1000%. Potom sa osamostatnil, nakoľko nechcel robiť špekulácie s menami, ale zameral sa na obchodovanie s komoditami. Dnes je považovaný za najlepšieho investora v tejto oblasti na svete. Jim Rogers žije v Singapure, aby sa jeho deti naučili plynule po čínsky, pretože podľa neho „19. storočie patrilo Británii, 20. storočie USA a 21. bude patriť Číne, či sa to niekomu páči alebo nie.“

(hlavnespravy.sk, foto: Sputnik International)

Komentáře