Kromě toho, že Kurilské ostrovy mají kulturní a historickou hodnotu, jsou také strategickou hodnotu, píše se v článku ABC.

Po nedávném setkání ve Vladivostoku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem japonský předseda vlády Shinzo Abe uvedl, že „rozhovory se pohybují správným směrem“.

„Náš nový přístup umožnil, aby spolupráce mezi Ruskem a Japonskem se posunula na novou úroveň,“ poznamenal Abe.

„Aby se zabránilo porušení práv jedné nebo druhé země, pro to  my s Vladimirem Putinem děláme maximum. Náš cíl je dosažení společného cíle – podepsání mírové dohody,“  řekl  Šnizó Abe, japonský premiér. „vynaložíme veškeré úsilí, abychom podepsali mírovou smlouvu  ještě během této generace.“

Rusko, jak připomíná ABC,  má pod svou správou  Kurilské ostrovy, ale Japonsko považuje ze svého pohledu severní Kurily za své území.

 

„Na konci druhé světové války Sovětský svaz obsadil území, které bylo součástí japonského císařství, a obsadil další čtyři ostrovy,“  Stephen Nagy, senior docent na Mezinárodní křesťanské univerzitě v Tokiu.

„Na těchto ostrovech, Japonci žili, existovaly zde rybářské i zemědělské komunity, lidé tady žili vé životy a pokud se tam dostanete dnes, uvidíte pozůstatky hrobů, hrobek a chrámů ,“ pokračoval  profesor,  „je to poničené,  ale jsou stále symbolickým obrazem živé japonské komunity.“

Kromě toho, že ostrovy mají kulturní a historickou hodnotu, jsou také užitečné ze strategického hlediska, poznamenává článek ABC.

„Je to kvůli tomu, že Rusko má v této oblasti tichomořskou flotilu, a to ve Vladivostoku,“ upozornil Nagy, „ toto je mořská oblast, ze které skutečně odjíždějí ruské námořní jednotky i ponorky, je velmi důležitým prvkem ruské tichomořské flotily, její strategie a operace v Tichomoří“.

„Myslím, že jsou Rusové velmi opatrní  k podpisu mírové smlouvy, protože Japonsko a jeho  partneři by mohli ze severních Kuril  lépe sledovat pohyby  ruského loďstva,“  řekl Stephen Nagy.

 

Putin: To není žert, ale podepíšeme mírovou smlouvu s Japonskem

Jak píše ABC, v posledních letech Rusko zvýšilo svou vojenskou přítomnost na ostrovech. V roce 2016 nasadilo Rusko protiletadlové řízené střely a antibalistické raketové systémy a na začátku letošního roku umístilo stíhačky  na největší ze sporných území. Ministerstvo zahraničních věcí Japonska podalo oficiální protest proti umístění stíhaček na ostrovech.

 

Posílení čínského vlivu ve východní Asii přinutilo Japonsko „podívat se na Rusko jako na nového regionálního spojence,“ tvrdí článek.

Rusko-japonské vztahy mohou být výrazně ovlivněny tím, jak bude vyřešena otázka vztahů mezi KLDR a Japonskem. Japonsko je nyní ohroženo raketami z Pchjongjangu.

 

Ale připomeňme si také zvěrstva, která způsobila japonská armáda na Korejském poloostrově.  To není zapomenuto v Severní a ani v Jižní Koreji. V Jižní Koreji byl postaven památník  zotročeným korejským ženám japonskými vojáky.

 

Pan profesor také zapomněl připomenout chování Japonců na dobytých územích. Kapitulace Japonska byla vynucena až svržením atomových bomb americkou armádou na Hirošimu a Nagasaki a útokem sovětské armády v Mandžusku.

 

Výsledkem druhé světové války byla kromě jiného porážka Japonska a umístění jednotek USA na území Japonska a podobně obsazení Kurilských ostrovů Sovětským Svazem.

 

Z výše uvedeného nebude vůbec jednoduché dosáhnout dohody o Kurilských ostrovech, i když mírovou dohodu lze podepsat jak řekl Vladimir Putin a to  bez ohledu další nevyřešené vztahy.

 

Ale Putin je tvrdý vyjednávač a vztah bude potřebovat významný pokrok, pokud bude tento spor řešen „v rámci této generace“, jak chce Šinzó Abe.

(prvnizpravy.cz, foto: Deutche Welle)