„Přijmeme 50 dětský sirotků ze Sýrie. Tak právě o tomhle se bude na půdě Senátu jednat. Senát Parlamentu ČR. Zda to udělat a hlavně jak to udělat, aby bylo vše připraveno. Tady asi nebudu nijak lavírovat či váhat. Strašně moc bych si přál, abychom tak učinili. A ještě víc bych si přál, aby to většina obyvatel České republiky považovala za správný krok,“ prozradil senátor Václav Láska.
Tuto agendu prosadila na jednání na půdě českého Senátu lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. Česká republika by mohla, či spíše měla přijmout pět desítek dětí, osiřelých dívek i chlapců, vesměs mladších osmnácti let, řekla už dříve politička serveru Hlídací pes. Podporu její snaze vyjadřuje například zmíněný senátor Václav Hampl (zvolený jako nestraník za KDU-ČSL a Stranu zelených), nebo právě Láska.
Problém ale Šojdrová vidí třeba v tom, jak by česká veřejnost vnímala zejména přijetí chlapců ve věku jen mírně pod hranicí 18 let. V řeckých táborech, které letos v dubnu navštívila, podle jejích slov mezi dětmi bez doprovodu dospělých převládají právě chlapci ve věku 12 – 17 let. „Můžeme si ale vzít i sirotky z táborů v Libanonu, kde jich je v nižším dětském věku mnohem více. Rozumím lidem, co mají obavy, mám je též. Ale skupiny nezaopatřených sirotků se může bát jen hlupák nebo sobec. Vždyť je to naopak prevence jejich budoucí radikalizace. Jediné, co je zapotřebí, je politická odvaha,“ vysvětluje Šojdrová.
Podle Lásky to nebude jinak spontánní krok. „Nejdřív zopakuju, že se má jednat o pečlivě naplánovanou akci, kdy sirotky, které si osobně vybereme, nejenom přijmeme, ale ve spolupráci všech ministerstev jim zajistíme i veškeré předpoklady toho, aby u nás mohli plnohodnotně žít. Promyšlená, naplánovaná akce. Žádné plané gesto nebo předvolební výkřik,“ vysvětluje na sociálních sítích.
Za pozitivum označuje fakt, že Česko zachrání 50 dětských životů. „Další pozitivum je třeba to, že 50 dětí vyloučíme z možnosti, že je jako bezprizorní sirotky v utečeneckém táboře znáborují radikálové. Dobrý ne? Také uděláme výrazné gesto, že pořád ještě jsme země, kde humanistické myšlenky nejsou sprosté slovo. Země, která umí a chce pomáhat. Může nám to na mezinárodním poli pomoci, až třeba budeme zase argumentovat, že povinné kvóty jsou blbost, protože my umíme pomáhat dobrovolně,“uvedl senátor.

I on připouští, že se pravděpodobně objeví informace, že tyto děti ve skutečnosti dětmi nebudou a že půjde o dvacetileté chlapce, kteří se za děti vydávají. „Chápu, falšování věku je u migrantů velmi běžné. Ale bude to Česká republika, kdo si děti v táboře vybere. A nikoli podle toho, co budou o sobě tvrdit, ale co pověřené osoby uvidí na vlastní oči,“popisuje.
„Pak by mohlo zaznít, že nemáme dost peněz pro vlastní sirotky, tak proč jsem ještě tahat cizí. No, upřímně nevím co na to říct. Pro mě je teda každé dítě stejné. Nejsem schopen rozlišovat na dítě české a syrské. A když se podíváte na to jak se zachází se státními prostředky, tak nebude žádný problém najít finance pro 50 syrských sirotků, aniž byl české děti v dětských domovech jakkoli utrpěli. Navíc si myslím, že otevře-li se fond pro tuhle akci, tak ho česká veřejnost zasype tolika penězma, až se budeme divit. Fakt tomu věřím,“ přiznal.
V následné diskuzi přiznal, že zatím není úplně jasné, jestli by třeba byly děti umístěny do českých rodin, nebo jestli by skončily v dětských domovech. „To je právě věc k diskuzi. Jak správně se o ně postarat. Jejich převzetím z utečeneckého tábora také přebíráme odpovědnost vůči nim. A té je třeba dostat. Diskuze je na počátku. Já osobně bych byl pro integraci primo do rodin,“ doplnil Láska. „Jsem si jist, že když se sem děti přivezou, bude fronta čekatelů na jejich adopci,“ dodal senátor.

(megazine.cz, foto: archiv)