Řekl to bývalý zástupce náčelníka ukrajinských ozbrojených sil, generálporučík Igor Romanenko ve svém článku v Apostrofu.

Nicméně podle jeho názoru by vojenský konflikt s Moskvou nebyl pro Kyjev výhodný, protože není schopen reagovat na ruskou armádu. Romanenko dodal, že Západ nebude posílat vojska na Ukrajinu, neboť se obává, že z toho vzplane třetí světová válka. Jediná pomoc, na kterou může Kyjev počítat je diplomatická a ekonomická.

„Vojáci k nám nepřijdou, protože Západ nechce rozšiřování této války do velkého měřítka a aby přerostla do třetí světové války. Ale aktivní pomoc na diplomatické, ekonomické a vojenské oblasti je ano,“ uvedl.

Navíc Romanenko dodal, že sice proti Rusku mohou být sankce zpřísněny, ale evidentně pochyboval o jejich účinnosti.

„Sankce proti Rusku nejsou srovnatelné s reaganskými sankcemi proti (Sovětskému) svazu, to znamená, že finance jsou nedotčeny, energie jsou nedotčeny, a Kreml má stále velké rezervy,“ stěžoval si vojenský expert.

Dříve člen ruské Rady federace Franc Klincevič uvedl, že Moskva by mohla zablokovat Azovské moře pro průchod ukrajinských lodí v reakci na to, že ukrajinské úřady zadržely 15 plavidel, která dříve vozakotvila v přístavech na krymském poloostrově.

Kyjev opakovaně obvinil Moskvu z „destabilizace“ situace bez uvedení důkazů pro svá obvinění.

Romanenko rovněž vysvětlil, jak lze vyřešit situaci v Donbasu. Uvedl, že američtí instruktoři navrhují naprosto tvrdě uzavřít hranice, nic nepropouštět – ani vodu ani elektřinu a vytvořit tak „revoluční situaci“ v Donbasu, kterou by Rusko nezvládlo.

„Tito lidé vůbec nemyslí na slova, která vyslovují, a proto neslouží ukrajinskému lidu, ale jiným zemím, především Spojeným státům, protože by velmi rád pokračovali v silném eskalaci situace mezi Ukrajinou a Ruskem. Všechny akce Ruska jsou prováděny výhradně v rámci mezinárodního práva,“ citovala RT reakci senátora Sergeje Cekova.

Cekov uvedl, že zhoršení situace je jediným způsobem, jak vládnoucí ukrajinska elita může zůstat u moci. Druhým příjemcem výhod plynoucím z eskalace napětí uvedl Spojené státy, pro něž může Ukrajina sloužit jako odrazový můstek v konfliktu s Ruskem.

(prvnizpravy.cz, foto: archiv)

Komentáře