Byrokratická zvůle Bruselu v praxi. Před deseti lety rozhodla Evropská komise o zákazu klasických žárovek s wolframovým vláknem…

Opatření vyvolalo v té době velkou kritiku. Jeho efekt na spotřebu domácností je sporný. My odmítáme diktát Bruselu. O těchto záležitostech mají rozhodovat národní státy a především občané jsou svéprávní si vybrat, kterou žárovku považují za lepší. Pokud odmítáte diktát Bruselu, přijďte prosím k volbám 24. a 25. května do Evropského parlamentu.

Navíc „úsporné žárovky“ vydávají chladnější a nepřirozené světlo. Mají v sobě i vysoký obsah rtuti. Spotřeba energie ale v ČR neklesla. V roce 2009 se prodeje klasických žárovek před zákazem zvýšily v Německu a Rakousku o 150 procent. Spotřebitelům vadilo, že úsporné žárovky vydávají chladnější a nepřirozené světlo. Kritizován byl i vysoký obsah rtuti v úsporných žárovkách. Mnoha lidem teplé žlutavé světlo v pokojích chybí, zákaz tradičních žárovek kritizovali i galeristé nebo fotografové.

Jak upozornilo Euro.cz, zda zákaz tradičních žárovek snížil spotřebu elektřiny domácností, se nedá ze statistik vyčíst. Není jasné, kolik domácností přešlo na úspornější žárovky, případně zda si lidé nepořídili více svítidel. Obecně ze statistiky Energetického regulačního úřadu vyplývá, že v České republice spotřeba elektřiny neklesá. V roce 2009 byla čistá spotřeba elektřiny v ČR 57,1 TWh, o rok později 59,3 TWh. V roce 2017 dosáhla 61,9 TWh. Domácnosti se na celkové spotřebě podílejí 26 procenty.

Čili opakuji, my neříkáme, která žárovka je lepší, my tvrdíme, že občané mají právo si koupit tu, kterou považují za lepší. A už vůbec by o tom neměla rozhodovat EU. Pokud odmítáte diktát Bruselu, přijďte prosím k volbám 24. a 25. května do Evropského parlamentu. Tyto volby jsou faktickým referendem o EU!

(zdroj: euportal.cz, foto: archiv)

Přejít nahoru