Oči formace

Letošní série Red Flag probíhá ve velmi vyhroceném duchu, na základě předpokladu, že Spojené státy nebudou schopné udržet celkovou vzdušnou nadvládu, a tak je simulována vzdušná válka proti vyrovnanému, případně téměř vyrovnanému protivníkovi vyzbrojenému moderními letouny a protiletadlovými zbraněmi, nastiňuje Gao. Poukazuje, že stroj F-35A byl navržen přesně pro tyto situace.

„Jak si tedy vedl?“ pokládá otázku odborník. Odpověď hledá ve zveřejněné zprávě 388. stíhací letky, která ukazuje, jak F-35A během cvičení předčil starší letouny.

Za nejlepší příklad označuje Gao příhodu operačního velitele zmíněné letky, který navzdory svému mládí a čerstvě absolvovanému výcviku na stroj F-35A dokázal i v prostředí masivního rušení zaznamenat hrozbu dříve než mnohem zkušenější pilot s třemi tisíci nalétanými hodinami, který letěl v letounu čtvrté generace.

Mladý pilot tak instruoval zkušenějšího kolegu, aby se vrátil, a následně sám hrozbu eliminoval a zničil i několik dalších cílů, uvádí expert. Připouští, že přesný průběh situace nebyl zveřejněn, domnívá se však, že pokročilé systémy letounu F-35A zaznamenaly vizuálně nepřítele, který unikal rušeným radarům.

„Schopnost F-35 působit jako ‚oči‘ formace byla skutečně vyzdvihnuta v tiskové zprávě, jelikož radar a optické senzory F-35 jsou jedny z nejlepších na dnes sloužících letounech,“ píše Gao. Vysvětluje, že F-35 disponuje také skvělým datalinkem, což mu oproti starším letounům umožňuje vyhodnocovat informace z dalších senzorů a utvářet lepší obraz bojiště, navíc tento obraz může sdílet s dalšími stroji.

Palba z bezpečné vzdálenosti

Odborník pokládá otázku, co toto zjištění znamená pro další nové letouny, které americké letectvo hodlá nakoupit, například F-15X, označovanou také jako F-15EX. Odpověď podle něj zní, že dobrý výkon F-35A na cvičení Red Flag programy F-15X a jemu podobné zřejmě příliš neovlivní.

F-35A se sice ukázal jako cenný a schopný bojový letoun, F-15X má ale plnit v americkém letectvu odlišnou roli, poukazuje Gao. Soudí, že schopnosti systémů F-35A naopak ukázaly, že má smysl modernizovat stroje F-15 a osadit je podobným systémem označovaným jako „Legion Pod“.

„F-15X bude také schopný nést mnohem více střel než F-35, až dvaadvacet raket vzduch-vzduch v některých konfiguracích,“ pokračuje expert. Naznačuje, že v budoucích vzdušných bojích je možné, že hůře odhalitelný F-35A pronikne blíže k nepříteli, odhalí ho a následně pošle informace F-15X, který odpálí rakety na cíl z bezpečné vzdálenosti.

Americké letectvo přijalo tento koncept síťového boje a za dané situace se mohou přednosti letounů F-35A a F-15X velmi dobře doplňovat, vysvětluje Gao. Připomíná, že stroje F-35 si během cvičení Red Flag vedly velmi dobře již v minulosti.

V roce 2017 dosáhly F-35 údajně poměru sestřelů 15:1, připomíná odborník. Dodává, že i za současných podmínek, kdy jsou scénáře cvičení těžší než v předchozích letech, aby reagovaly na probíhající změny, se F-35 osvědčil.

(zdroj: eurozpravy.cz, Marek Bláha, foto: archiv)