Utajované ruské metro – brázdí podzemí Moskvy i tajná linka?

Celá Moskva je prý propletena několika tajnými linkami, které slouží k různým účelům. Je tato teorie postavená na pravdě? Mohl Sovětský svaz utajit před milióny obyvatel tuto skrytou dopravní síť?

Tajná linka metra měla v Moskvě sloužit hlavně jako úkryt v případě propuknutí nukleární války pro politickou elitu, špičkové vědce a další významné osobnosti. Jak může metro posloužit jako protiatomový kryt, jsme se my, Češi přesvědčili před pár lety, kdy v celé republice byly ničivé povodně a pražské linky metra byly zcela pod vodou. Tajné ruské metro má však mít velkou výhodu – vagóny brázdí v mnohem větší hloubce, než je běžné u těch oficiálních. Kromě toho má každý hlavní vstup opancéřované dveře, které by neměl povolit ani silný výbuch.

Podle některých teorií má mít metro celkem čtyři linky a od šedesátých do osmdesátých let bylo využíváno hlavně pro vojenské účely. A i když se v ruských médiích o tajné dopravní síti často spekuluje, vláda všechny tyto teorie popírá. Nebo se snaží tyto informace ututlat?

„Metro 2“ nechal vybudovat samotný Stalin
„Druhé metro“ mělo být dokonce vybudováno dříve než to oficiální, tedy někdy koncem dvacátých let minulého století. Jednalo se prý o dvě stanice, které měly sloužit jako tajný úkryt pro sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Džugašviliho (1878 – 1953) alias Stalina. Postupem času se metro rozrůstalo o další stanice. Podle některých teorií je jeho současná rozloha dokonce větší než toho oficiálního. KGB mu prý přiděluje tajný krycí název D-6.

Tuto teorii podporuje i vyjádření několika lidí, kteří se prý do tajného metra dostali. Například bývalý plukovník Oleg Gorděvskij, který pracoval do roku 1985 pro tajnou britskou službu MI6, říká v interview pro ruský týdeník Argumenty a fakta: „Stále neznáte to největší tajemství KGB: velké podzemní město, celé komunikační sítě s takovými zařízeními. Ale to vám nikdy neukážou.“ Mohly by tak tajné ruské složky ukrývat nečekanou pravdu přes osmdesát let?

Množící se zvěsti o „Metru 2“ však nepocházejí jen z Ruska. Tajní agenti CIA prý měli koncem osmdesátých let americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi podat informaci o tom, že tajná linka pod Moskvou skutečně existuje. Ve výroční zprávě amerického ministerstva obrany z roku 1991 má být pak uvedeno: „Sověti koncem roku 1987 dokončili hluboko pod zemí metro v Moskvě a přilehlých městech. Jsou zde zařízení propojená sítí hlubokých navazujících podzemních linek, která jsou rychlým prostředkem pro evakuaci vládních představitelů.“

Sověti se prý báli jaderné války
I když se spekuluje o tom, že v podzemí Moskvy mohly být zbudovány celé vojenské základny, které mohly pojmout až deset tisíc lidí, sloužit měly hlavně vládním představitelům.

„Stalin byl posedlý svojí bezpečnostní. Tuto tajnou linku metra nechal postavit hlavně pro svoji evakuaci,“ píše server tainy.net. Tuto teorii i nepřímo potvrzuje bývalý poradce prezidentů Vladimir Ševčenko, který pracoval jak pro Michaila Gorbačova, Borise Jelcina nebo i Vladimira Putina. „Některé teorie o této podzemní síti jsou opravdu přehnané. Stalin měl jednu linku, která měla sloužit k jeho evakuaci z Kremlu. Ovšem ta struktura podzemních tunelů nebyla nijak významná,“ říká Ševčenko.

Jiné zdroje zase uvádějí, že se Stalin bál propuknutí nukleární války. Proto prý musí být síť tunelů mnohem propracovanější. Pravdu se asi jen tak nedozvíme. Nicméně na internetu se stále objevují další a další důkazy, které mají potvrdit existenci tajné linky metra pod Moskvou. Amatérští lovci hledají v Moskvě tajné vchody, které mají vést do „Metra 2“. Na YouTube jsou dokonce i videa, která prý mají pocházet z jedné z tajných linek tohoto metra. O jejich pravosti se však dá spekulovat…A co si myslíte vy, máme pod Prahou také tajnou linku? A odkud a kam vede?

(zdroj: procproto.cz, foto: archiv)

Přejít nahoru