„Myslím si, že by nikdo neměl pochybovat o tom, že pokud prezident (USA, pozn. red.) přijme toto rozhodnutí a dá přednost vojenskému řešení, pak budou mít američtí vojáci možnost splnit ho takovým způsobem, který umožní dosažení takového výsledku, jaký si prezident přeje,“ řekl Pompeo v rozhovoru pro televizní stanici CNN.
V úterý ráno se lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, který se sám prohlásil za prezidenta, spolu se svými stoupenci sešel v Caracasu na dálnici před vojenskou základnou Carlota. Již dříve Guaidó vyzval venezuelský lid a armádu, aby vyšli do ulic a dokončili operaci Svoboda, která má za cíl svrhnout hlavu státu Nicolase Madura.
Venezuelský prezident prohlásil, že velitelé všech regionů a zón integrované obrany informovali o své plné oddanosti lidu, ústavě a vlasti. Podle ministra obrany Venezuely Vladimira Padrina zůstávají ozbrojené síly země na straně „ústavy a legitimních orgánů“.
Dne 21. ledna začaly ve Venezuele hromadné protestní akce proti prezidentovi Nicolasovi Madurovi. Stalo se tak brzy poté, co složil přísahu. Šéf opozice Juan Guaidó se tehdy sám prohlásil za prozatímního prezidenta Venezuely. Řada západních zemí v čele s USA jeho krok uznala. Maduro však předsedu parlamentu označil za loutku USA.
Rusko, Čína, Turecko a řada jiných zemí podpořily Madura jakožto legitimního prezidenta. V Moskvě označili prezidentský status Guaidóa za neplatný.
(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Pixabay)