Kvůli drahé zelenině a drahým zemědělským plodinám začínají Češi čím dál více pěstovat vlastní produkty. Evropská unie a nekompetentní polistopadové vlády bohužel zničily české zemědělství

Od roku 2018 se běžná cena cibule téměř ztrojnásobila. Evropská unie a nekompetentní polistopadové vlády bohužel zničily české zemědělství, a tak lidem mnohdy nic jiného nezbývá a pěstují si zeleninu sami, než aby dávali nesmyslné částky za předraženou a nekvalitní zeleninu z ciziny. Hnutí SPD podporuje potravinou soběstačnost naší země, naše zemědělce i naše zahrádkáře. A co Vy? Také si doma pěstujete zeleninu?

Potravinová soběstačnost je minulostí, vzato v celkovém finančním vyjádření jsme soběstační asi z 65 %, jestli vůbec. Brambor a ovoce dovážíme ročně kolem 25 %, zeleniny 65 %…

Český statistický úřad uvádí, že v zahrádkářských koloniích či na záhonech u domků předloni (údaje za loňský rok zatím nejsou k dispozici) drobní pěstitelé sklidili pro vlastní potřebu přes 130 tisíc tun brambor, osm tisíc tun mrkve, čtrnáct tisíc tun okurek nakládaček či skoro patnáct tisíc tun rajčat. Vlastního rybízu natrhali celkem devět tisíc tun, čímž mnohonásobně předčili tuzemské farmy, které ho vypěstovaly jen necelé dva tisíce tun. Podobné je to s jahodami, zahrádkáři jich sklidili pět tisíc tun, produkci v zemědělských podnicích tím převyšují o 1,5 tisíce tuny.

U brambor jde ve srovnání s rokem 2015 o nárůst skoro o třicet tisíc tun, u další zeleniny pak o šest tisíc tun, konkrétně třeba rajčat o 400 tun a zelí o 700 tun. Zatímco orná půda v Česku bohužel mizí – nyní je jí o 281 tisíc hektarů méně než před třiceti lety –, zahradních ploch setrvale přibývá. Předloni činila jejich rozloha skoro o devět tisíc hektarů víc než v roce 1989, tedy 7 887 144 hektarů. V České republice je nyní 2650 zahrádkových kolonií, v Praze 124, a Český zahrádkářský svaz má 132 tisíc členů.

Brambory byly jídlo chudých, ale dnes jsou dražší než banány! Oproti loňskému květnu podražily o 88,4 procenta! Česká republika dováží vepřové i kuřecí maso, ale i vejce a další zemědělské produkty. Soběstačnost země ve výrobě vepřového masa se pohybuje mezi 36 až 38 procenty, u drůbežího je to 55 procent, u vajíček 60 procent a u mléka kolem 85 procent, přitom před naším vstupem do EU jsme byli zemědělsky soběstační!

Evropská unie zničila české zemědělství. Za současné nekvalitní potraviny, které zde konzumujeme, můžeme poděkovat Bruselu! Čeští zemědělci totiž nebyli schopni konkurovat zemědělcům z EU, když ti dostávali mnohem větší dotace. Uveďme si jen některá alarmující data. V roce 1990 bylo v ČR pět milionů prasat a nyní jich je necelých 1,6 milionu! U skotu je pokles ze 3,5 milionu na 1,4 milionu. Čili nám sem pak dováží nemocné hovězí a kuřecí z EU…

Potravinová soběstačnost je minulostí, vzato v celkovém finančním vyjádření jsme soběstační asi z 65 %, jestli vůbec. Brambor a ovoce dovážíme ročně kolem 25 %, zeleniny 65 %…

Řešením je podpora infrastruktury našeho venkova a našich českých zemědělců a ochrana klíčových komodit. Zemědělská politika musí být znovu pod kontrolou našeho státu a hnutí SPD bude podporovat potravinovou soběstačnost našeho státu v nejzákladnějších komoditách, abychom byli připraveni na výživu obyvatelstva ČR pro případ války, ekonomické či migrační krize. Stejně tak budeme podporovat obnovu našeho venkova, aby tam lidé zase chtěli žít. Určitě jsme rádi i za české zahrádkáře a tuto aktivitu také podporujeme. Co si o celé věci myslíte Vy? Taky zahrádkaříte a pěstujete si plodiny?

(zdroj: euportal.cz, foto: Čambal)

Přejít nahoru