Na těchto plochách mohou členové této komunity svobodně tvořit bez obavy z postihu. Radní Jihlavy, jak řekli ve své tiskové zprávě, neočekávají, že tyto dvě legální plochy vyřeší problém vandalismu ve městě. Zároveň si ale uvědomují, že by tu měla být místa, kde se mohou street artisté realizovat a neobávat se přitom policejního postihu. Legálně vyčleněné plochy určené pro graffiti mají i partnerská města Jihlavy, například ukrajinský Užhorod.

V minulosti mohli sprejeři využívat ještě podchod v sídlišti Březinky, kde ale tato možnost přestala platit po jeho opravě v roce 2015. Jak dále se ve zprávě uvádí, povolením dvou legálních ploch pro legální tvorbu graffiti Jihlava nicméně neschvaluje tuto činnost na žádných jiných místech ve městě. Město se potýká s nápisy (taggy) sprejerů na mnoha místech, například na nemovitostech ve svém vlastnictví, zastávkách, označnících i na hradbách a jiných památkách v Městské památkové rezervaci. Rozsahově menší nápisy odstraňují údržbáři na náklady města, ty větší předává stejně jako soukromníci Městské policii k šetření.

V případě, že se autor takového nápisu nalezne, tak je jeho skutek hodnocen jako přečin a musí vlastníkovi objektu vyplatit náklady na odstranění, často se ale viník nenajde, a tak je musí město odstranit na vlastní náklady. Nápisy jsou odstraňovány pískováním, které orientačně stojí 300 korun na metr čtvereční. Do odstranění nápisů tak ročně město vynakládá kolem 50 tisíc korun a průměrně řeší se státní policií sedm případů.

(SCa, ČA, foto: Pixabay)

Komentáře