Nejlepší obchody – Black Friday Česká republika

Black Friday výprodeje hrají v podzimním a zimním období výjimečnou roli nejen z hlediska celkových tržeb internetového obchodu, ale také kvůli zvýšené aktivitě nakupujících.. Malí a střední obchodníci, ale také velcí hráči se už začátkem listopadu chystají na tuto nákupní událost. Slibují vysoké slevy, které se koncem listopadu objeví v kamenných prodejnách a na internetu.

Obchodníkům nejde jen o zvýšení prodeje. Během Black Friday si prodejci v určitém smyslu vymění místa se zákazníky. Zatímco v běžném období nakupující projevují věrnost obchodníkům, aby mohli v budoucnu čerpat výhody, v listopadu je to opačně – obchody se snaží získat přízeň zákazníka vysokými slevami a velkým počtem zlevněných produktů.

Analytici portálu Black-Friday.Global již několik let sledují trendy spojené s marketingovou kampaní Black Friday v Česku a ve světě. Níže jsou prezentovány vybrané statistiky a zajímavosti ze světa týkající se toho největšího nákupního svátku.

Black Friday: trendy z posledních let

Black Friday je původně jednodenní americká akce. V posledních letech se však rozšířil na několikadenní výprodejový maraton, který se v mnoha případech začíná ve čtvrtek a prodlouží až do konce týdne nebo i měsíce.. Ve snaze nalákat do svých obchodů co nejvíce zákazníků prodejci připravují tzv. presale (předvýprodej) již od pondělí. Nicméně nejvyšší procentuální nárůst počtu uživatelů ve většině zemí byl zaznamenán ve stejný den. Data Google Trends za období 19–25. listopadu 2018 r. ukazují, že téměř 29% vyhledávaných klíčových slov spojených s Black Friday výprodeji v ČR připadá na pátek. I když zájem o výprodeje narůstá už ve čtvrtek, v sobotu klesne na úroveň středy. Tyto trendy jsou typické nejen pro Českou republiku.

Až 93% dotazovaných ví, co je to Black Friday.Vyplývá to z dotazníku, který svým uživatelům předložil loni portál Black-Friday.Global. Přesto zdaleka né všichni dokázali uvést přesné datum konání akce, což může vysvětlovat postupný růst zájmu o tuto kampaň i několik týdnů před jejím zahájením (Google Trends).

Interní údaje portálu Black-Friday.Global za rok 2018 ukazují, že během Černého pátku dochází v Česku meziročně k nárůstu prodejů až o 493% oproti běžným dnům. Avšak ve srovnání s ostatními evropskými státy to není zdaleka nejvíc. Na příklad na Slovensku stoupá zájem o 666%, v Polsku o 979% ve Velké Británii o 1708%, v Německu – o více než 2418%, a v Rakousku dokonce o 3000%.

I když vrchol nákupní horečky se může v jednotlivých státech mírně lišit, nejvíce online nákupů je zpravidla ráno a večer. Podle údajů portálu Black-Friday.Global za rok 2018 český zákazník nakupuje nejraději ráno od 10 do 13. hodin a pak večer mezi 20. a 21. hodinou.

V některých státech, jako je Turecko, Finsko, Řecko, Singapur nebo Hongkong je Black Friday každoroční událostí. Spousta slev se spustí s úderem půlnoci, kdy se uskuteční nejvíce prodejů. Američané si berou dokonce i den volna, aby mohli stát fronty dlouhé desítky metrů.

Výše slev a očekávání zákazníků
Statistiky posledních let ukazují, že průměrná sleva zboží na Black Friday v Česku mírně klesla na 62% (2018) ze 63% (2017). Je zajímavé, že výše slevy přesahuje očekávání zákazníků. Lidé počítají co nejvýš s 48% slevou.Stejně je tomu například na Ukrajině, Filipínách nebo v Jihoafrické republice, které prodejci jsou ochotni nabídnout mimořádně vysoké slevy podstatně převyšující očekávání zákazníků.

Větší očekávání, co se tyče slev mají spotřebitelé z Běloruska, Řecka a Peru (62%), ale místní obchody nabízejí slevy, které jsou o 8–10 procentních bodů% nižší, než by si lidé přáli.

Nejčastěji nakupované produkty v ČR
Až 62% Čechů, kteří se zúčastní Black Friday výprodejů, má předem naplánované nákupy. Podle výsledků ankety na jednoho spotřebitelé připadají 3,4 zakoupené produkty. Jak ukazují statistiky posledních let k nejčastěji pořizovaným kategoriím produktů patří v Česku: oblečení, obuv, elektronika, domácí spotřebiče, kosmetika a dětské zboží..

Obecně platí, že ve světě se v průběhu Black Friday nejvíce prodávají produkty z kategorie móda. Přesto v některých zemích se nakupuje nejčastěji elektronika. Podle údajů portálu Black-Friday.Global elektro vede mezi jinými v Brazílii, Švýcarsku, Indii, Malajsie a v Rumunsku.

Jak se utrácí na Black Friday
Většina Čechů bude nakupovat nejen v eshopech, ale také v kamenných prodejnách. Hodlají utratit v průměru 5937 Kč, což dává v přepočtu přibližně 232 €. Menší částku utratí například obyvatelé Brazílie (72 €), Ruska(120 €) nebo Turecka (71 €). Naopak nejvíce na Black Friday nakupují Američané (429 €), Kanaďané (381 €), Britové (351 €), Irové (300 €) nebo obyvatelé Spojených arabských emirátů (257 €).

Češi stále nejčastěji nakupují přes klasický počítač (62%) a jen 38 % použilo během Black Friday nákupů mobilní zařízení (34% mobil, 4% tablet). Ukazují to údaje za rok 2018. Avšak ve většině zemí jako je např. USA, Velká Británie, Německo, Turecko nebo Austrálie lidé dávají přednost mobilním nákupům.

Metodika a zdroje dat
Tyto statistiky pocházejí z celosvětového slevového portálu Picodi.com, který funguje již od roku 2010 a je autorem stránky Black-Friday.Global, věnované černopátkovým výprodejům. V této studii byly použity také výsledky anket, která byla prováděná v červenci a listopadu 2018. Dotazník vyplnilo celkem 21 tisíce respondentů z 55 zemí. Při převodu měn byly použité průměrné směnné kurzy z portálu xe.com.

Podmínky použití
Pokud vás tyto statistické údaje zaujaly a rádi byste je zpřístupnili svým čtenářům, můžete je použít a zveřejnit pro jakékoliv komerční i nekomerční údaje.Infografiky a veškerý obsah jsou volně dostupné. Prosíme však o uvedení autora výzkumu (Black-Friday.Global) a odkaz na tuto podstránku.

Black Friday 2018 v České republice
Tento původně americký svátek se stal během několika let populární po celém světě, včetně České republiky – v naší zemi o Black Friday ví už 93% dotázaných.

Skupina analytiků Black-Friday.Global sleduje vývoj, jakým za posledních let prošel tento trend. Uvědomujeme si, jak je tato kampaň důležitá nejen pro obchodníky a světovou ekonomiku, ale také pro zákazníky.

Jak roste zájem Čechů o nákupy a výprodeje v listopadu? Jaké kategorie zboží se v tento den kupují nejvíce? Kolik se během nákupního svátku utratí, a jak si vedou Češi ve srovnání s ostatními národy? Prozkoumali jsme statistiky z Black Friday a dotazovali jsme se lidí v 55 státech, abychom Vám odpověděli na výše uvedené otázky. Tato studie prezentuje výsledky našeho výzkumu.

Co stojí za fenoménem Black Friday. Podle údajů Google, nejpopulárnějšího internetového vyhledávače, zájem o Black Friday rok od roku roste a za posledních pět let stoupl dvojnásobně. Každým rokem téměř v každé zemi nákupní horečka vrcholí a obchodníky čeká další rekordní rok. Výjimkou jsou státy západní polokoule, kam trendy ze Spojených států dorazí rychleji a nadšení z Black Friday už postupně ustupuje.

Co stojí za fenoménem Black Friday. Podle údajů Google, nejpopulárnějšího internetového vyhledávače, zájem o Black Friday rok od roku roste a za posledních pět let stoupl dvojnásobně. Každým rokem téměř v každé zemi nákupní horečka vrcholí a obchodníky čeká další rekordní rok. Výjimkou jsou státy západní polokoule, kam trendy ze Spojených států dorazí rychleji a nadšení z Black Friday už postupně ustupuje.

V českých eshopech se tento nákupní svátek objevil až v roce 2013 a v průběhu pěti let jeho popularita stále roste. Téměř 40% Čechů podle průzkumu potvrdilo účast na letošních Black Friday výprodejích. Podíl lidí se oproti loňskému roku výrazně nezměnil. Přes polovina dotazovaných (51%) chce využít letošních Black Friday nabídek nejen v eshopech, ale také v kamenných obchodech, až 34% respondentů se těší na nákupy výlučně v eshopech a pouze necelých 15% vybere jen kamenné prodejny. Ve srovnání s loňským rokem se podíl nakupujících pouze v kamenných obchodech výrazně snížil (v roce 2017 to bylo 24%).

Díky velmi úspěšné kampani Black Friday tržby obchodníků rok od roku rostou. Ve všech 55 státech, ve kterých jsme prováděli průzkum, se počet transakcí o Black Friday oproti normálním dnům výrazně zvýšil. Například v Řecku se nakupovalo o 2600% více než obvykle, a v Jihoafrické republice dokonce o 2571%. Nikde na světě se však černopátkové výprodeje netěší takové oblibě, jako v Pákistánu. Internetová aktivita uživatelů byla zde o 11525% vyšší než v jiný den v roce.

Nikoho tedy nepřekvapí, že listopad je nejrušnější měsíc, který prodejcům přináší zdaleka největší část zisků. Podle odhadů, listopad tvoří až 20% z celkových ročních obratů, a v některých zemích, jako je např. Velká Británie, Řecko a Jihoafrická republika, podle našich interních údajů, každá třetí internetová transakce probíhá právě v listopadu.

Výzkum ukázal, že nejvíc peněz na Black Friday utratí obyvatelé Severní Ameriky a Evropy, kdežto nejlevnější nákupy plánují obyvatelé asijských států, jako je například Pákistán, Malajsie nebo Filipíny.

Čeští milovníci nákupů plánují na letošní Black Friday utratit v průměru 5615 Kč (254 $), čímž se umístili v první desítce analyzovaných států. Je to méně než plánuje Velká Británie (399 $) nebo třeba Amerika (515 $), ale více než Německo (240$) Polsko (175 $) nebo Rusko (136 $).

Každým rokem obletí světem fotky davy lidí, kteří se tlačí v obchodních centrech. Přitom ale náš průzkum prokázal, že navzdory běžným předsudkům největší poptávka je po oblečení, nikoliv po elektronice. Kategorie audio-video se podle dotazovaných umístila až na druhém místě. Nejmenší zájem byl zaznamenán o knihy, sportovní doplňky a spodní prádlo.

Černopátková nabídka je spojená s obrovskými slevami, které sahají až k 80–90%. Ačkoliv nejvyšší slevy 90% se ve skutečnosti týkají jen omezeného množství výrobků, účastníci Black Friday výprodejů se můžou těšit na opravdu výhodné ceny. Z našich Black Friday 2017 statistik vyplývá, že nabídky nákupního svátku nejvíce využívají Američané, Kanaďané a Ukrajinci – průměrná černopátková sleva v eshopech těchto zemí je 68% (Amerika) a 66% (Kanada, Ukrajina). Trochu menší slevy mohou očekávat obyvatelé Ruska (58%), Brazílie (57%) a Turecka (56%) a průměrná sleva na ve světě dosáhla 55%.

Průměrná výše slev v českých eshopech v roce 2017 činila 63% a podle předpokladů tak vysoké slevy umožní zákazníkům i letos ušetřit téměř 9600 Kč.

(zdroj zde)

Přejít nahoru