Black Friday: čísla a fakty
V letošním roce připadá Černý pátek na datum 29.11. 2019;
Největší nákupní aktivita byla zaznamenána mezi: 10:00 a 12:00 hodinou;
Na Black Friday si průměrný Čech koupí 3 produkty;
Češi letos plánují utratit v e-shopech a kamenných obchodech v průměru 5 937 Kč.
Black Friday v ČR
Black Friday výprodeje hrají v podzimním a zimním období výjimečnou roli nejen z hlediska celkových tržeb internetového obchodu, ale také kvůli zvýšené aktivitě nakupujících.. Malí a střední obchodníci, ale také velcí hráči se už začátkem listopadu chystají na tuto nákupní událost. Slibují vysoké slevy, které se koncem listopadu objeví v kamenných prodejnách a na internetu.

Obchodníkům nejde jen o zvýšení prodeje. Během Black Friday si prodejci v určitém smyslu vymění místa se zákazníky. Zatímco v běžném období nakupující projevují věrnost obchodníkům, aby mohli v budoucnu čerpat výhody, v listopadu je to opačně – obchody se snaží získat přízeň zákazníka vysokými slevami a velkým počtem zlevněných produktů.

Analytici portálu Black-Friday.Global již několik let sledují trendy spojené s marketingovou kampaní Black Friday v Česku a ve světě. Níže jsou prezentovány vybrané statistiky a zajímavosti ze světa týkající se toho největšího nákupního svátku.

Black Friday: trendy z posledních let
Black Friday je původně jednodenní americká akce. V posledních letech se však rozšířil na několikadenní výprodejový maraton, který se v mnoha případech začíná ve čtvrtek a prodlouží až do konce týdne nebo i měsíce.. Ve snaze nalákat do svých obchodů co nejvíce zákazníků prodejci připravují tzv. presale (předvýprodej) již od pondělí. Nicméně nejvyšší procentuální nárůst počtu uživatelů ve většině zemí byl zaznamenán ve stejný den. Data Google Trends za období 19–25. listopadu 2018 r. ukazují, že téměř 29% vyhledávaných klíčových slov spojených s Black Friday výprodeji v ČR připadá na pátek. I když zájem o výprodeje narůstá už ve čtvrtek, v sobotu klesne na úroveň středy. Tyto trendy jsou typické nejen pro Českou republiku.

Až 93% dotazovaných ví, co je to Black Friday.Vyplývá to z dotazníku, který svým uživatelům předložil loni portál Black-Friday.Global. Přesto zdaleka né všichni dokázali uvést přesné datum konání akce, což může vysvětlovat postupný růst zájmu o tuto kampaň i několik týdnů před jejím zahájením (Google Trends).

Interní údaje portálu Black-Friday.Global za rok 2018 ukazují, že během Černého pátku dochází v Česku meziročně k nárůstu prodejů až o 493% oproti běžným dnům. Avšak ve srovnání s ostatními evropskými státy to není zdaleka nejvíc. Na příklad na Slovensku stoupá zájem o 666%, v Polsku o 979% ve Velké Británii o 1708%, v Německu – o více než 2418%, a v Rakousku dokonce o 3000%.

I když vrchol nákupní horečky se může v jednotlivých státech mírně lišit, nejvíce online nákupů je zpravidla ráno a večer. Podle údajů portálu Black-Friday.Global za rok 2018 český zákazník nakupuje nejraději ráno od 10 do 13. hodin a pak večer mezi 20. a 21. hodinou.

V některých státech, jako je Turecko, Finsko, Řecko, Singapur nebo Hongkong je Black Friday každoroční událostí. Spousta slev se spustí s úderem půlnoci, kdy se uskuteční nejvíce prodejů. Američané si berou dokonce i den volna, aby mohli stát fronty dlouhé desítky metrů.

Výše slev a očekávání zákazníků
Statistiky posledních let ukazují, že průměrná sleva zboží na Black Friday v Česku mírně klesla na 62% (2018) ze 63% (2017). Je zajímavé, že výše slevy přesahuje očekávání zákazníků. Lidé počítají co nejvýš s 48% slevou.Stejně je tomu například na Ukrajině, Filipínách nebo v Jihoafrické republice, které prodejci jsou ochotni nabídnout mimořádně vysoké slevy podstatně převyšující očekávání zákazníků.

Větší očekávání, co se tyče slev mají spotřebitelé z Běloruska, Řecka a Peru (62%), ale místní obchody nabízejí slevy, které jsou o 8–10 procentních bodů% nižší, než by si lidé přáli.

Nejčastěji nakupované produkty v ČR
Až 62% Čechů, kteří se zúčastní Black Friday výprodejů, má předem naplánované nákupy. Podle výsledků ankety na jednoho spotřebitelé připadají 3,4 zakoupené produkty. Jak ukazují statistiky posledních let k nejčastěji pořizovaným kategoriím produktů patří v Česku: oblečení, obuv, elektronika, domácí spotřebiče, kosmetika a dětské zboží..

Obecně platí, že ve světě se v průběhu Black Friday nejvíce prodávají produkty z kategorie móda. Přesto v některých zemích se nakupuje nejčastěji elektronika. Podle údajů portálu Black-Friday.Global elektro vede mezi jinými v Brazílii, Švýcarsku, Indii, Malajsie a v Rumunsku.

Jak se utrácí na Black Friday
Většina Čechů bude nakupovat nejen v eshopech, ale také v kamenných prodejnách. Hodlají utratit v průměru 5937 Kč, což dává v přepočtu přibližně 232 €. Menší částku utratí například obyvatelé Brazílie (72 €), Ruska(120 €) nebo Turecka (71 €). Naopak nejvíce na Black Friday nakupují Američané (429 €), Kanaďané (381 €), Britové (351 €), Irové (300 €) nebo obyvatelé Spojených arabských emirátů (257 €).

Češi stále nejčastěji nakupují přes klasický počítač (62%) a jen 38 % použilo během Black Friday nákupů mobilní zařízení (34% mobil, 4% tablet). Ukazují to údaje za rok 2018. Avšak ve většině zemí jako je např. USA, Velká Británie, Německo, Turecko nebo Austrálie lidé dávají přednost mobilním nákupům.

(zdroj a foto: black-friday.global)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]