Obavy týkající se očkování proti HPV viru (lidský papilomavirus) se rozšířily téměř do všech koutů světa. Někteří lidé se totiž domnívají, že vakcína může vést ke zdravotním komplikacím, které mohou být neslučitelné s životem. I v Česku proto klesá podíl děvčat, která se nechávají očkovat proti rakovině děložního čípku a hrdla.

V roce 2013 v Japonsku se objevila na titulních stránkách Univerzity v Šinšu údajně falešná studie, která vedla celou řadu lidí k domněnce, že existuje spojitost mezi HPV vakcínou a poškozením mozku.

Podle univerzity falešný výzkum způsobil takové šílenství, že rázem klesly počty dívek, které se nechaly očkovat, z hranice 70 procent na nulu. Tato krize vedla k tomu, že japonský lékař Riko Muranaka, mimochodem přednášející na Kjótské univerzitě, obdržel mezinárodní cenu za prokázání bezpečnosti vakcíny proti HPV viru a za vytrvalost, se kterou bojoval proti skupině „Anti-vaxxers“, jejíž zastánci bojují proti všem druhům očkování.

Vakcína proti lidského papilomaviru (HPV) se obvykle podává mladým dívkám ve věku 11 nebo 12 let. Očkování je určeno k prevenci viru, který se může šířit prostřednictvím sexuální aktivity. Snižuje také riziko rakoviny děložního čípku a jiných druhů rakoviny, které se mohou vyvíjet v důsledku infekce HPV.

Navzdory tomu, že vědci již několikrát dokázali bezpečnost vakcíny HPV, zaznamenalo např. Dánsko pokles v počtu dívek, které vakcínu obdržely. Podle serveru CPH Post Online bylo v Dánsku očkováno pouze 17% dívek narozených v roce 2003, což je v porovnání se 73% v Norsku a Švédsku velký rozdíl.

Pokles je znatelný i v Česku. V roce 2012 si vakcínu na ochranu před nádorovým onemocněním nechaly píchnout tři čtvrtiny třináctiletých děvčat. Loni jich bylo necelých 64 procent. Za poklesem zájmu je právě nynější odmítání očkování.

Na rakovinu děložního hrdla v Česku ročně umírají téměř čtyři stovky žen. Očkování přitom u děvčat před zahájením jejich pohlavního života snižuje riziko vzniku nádoru o víc než 90 procent, u žen pak o polovinu.

Podle údajů z národního registru hrazených zdravotních služeb se v roce 2012 nechalo očkovat 33.035 třináctiletých dívek. Proočkovanost tak dosáhla téměř 76 procent. V dalších letech ale očkovaných ubývalo a jejich podíl klesal. V roce 2016 si vakcínu nechalo píchnout 29.026 děvčat, tedy 63 procent. Předloni počet očkovaných sice dosáhl 30.451, podíl v početnějším ročníku zůstal ale na necelých 64 procentech.

S tím samým problémem se potýkají i v Irsku. Noviny The Irish Times nedávno uvedly, že mezi lety 2014 a 2015 bylo očkováno 87% dívek. V loňském roce toto číslo kleslo na pouhých 50%.

To je podle serveru IFL Science důsledek práce bojovníků proti očkování, kteří byli často uvedeni v omyl nepravdivými informacemi. Z tohoto důvodu vytvořila irská organizace Health Service Executive (HSE) společně se Světovou zdravotnickou organizací kampaň, která pomáhá zklidnit obavy a zajistit, aby mladé dívky byly očkovány. Díky tomu se v letošním roce zvýšil podíl očkovaných dívek v Irsku o 11 procent.

„Jsme si vědomi toho, že existuje mnoho zpochybňujících a zavádějících zdrojů informací,“ prohlásila doktorka Stephanie O’Keeffeová, ředitelka irského projektu v HSE.

Margaret Stanleyovou situace s bojem proti očkování nepřekvapuje. Žena, která přednáší na Univerzitě v Cambridge, pro The Guardian řekla, že je normální, když existuje nedůvěra v nový typ očkování, ale zdá se jí, že „očkování proti HPV vyvolává mimořádnou míru odporu“.

I když úmrtnost na rakovinu děložního hrdla v Česku postupně klesá, stále je vyšší než ve vyspělých evropských zemích. V roce 1997 přibylo v Česku 1052 pacientek, zemřelo 484. Předloni si diagnózu vyslechlo 822 žen a 364 zemřelo.

Předchozí výzkumy podtrhly, že vakcína proti HPV je velmi bezpečná, a to i dlouhodobém horizontu, což ukazuje, že obavy rodičů jsou naprosto zbytečné. Dnes jsou dokonce k očkování vedeni i muži ve Spojených státech, aby pomohli předcházet či vymýtit virus HPV.

(zdroj: eurozpravy.cz, foto: archiv, autor: Libor Novák)

Komentáře