Odpovědět na tyto otázky se pokoušeli Jana Maláčová, ministryně práce (ČSSD), Petr Gazdík, místopředseda a poslanec STAN, Michal Pícl, ekonom Masarykovy demokratické akademie, Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažérů, Jan Lorman, důchodce a ředitel Života 90 a Jaromír Rychetský, důchodce a podnikatel.

Moderátorka Jílková vyzvala Rychetského, aby vysvětlil ministryni Maláčové, proč se mu nezamlouvá myšlenka základního důchodu ve výši 9 500 korun. Ten na to odpověděl, že by solidárnost měla být řešená zásluhovostí, nikoliv důchodovým systémem. Maláčová se nestačila divit a oponovala, že nárok na důchod vzniká po 35 odpracovaných rocích, kdy lidé přispívají do průběžného systému. „To snad nemůžete myslet vážně, když říkáte, že 10 500 korun je moc?,“ zareagovala.

Jílková upozornila, že se Rychetský pouze obává hrozící demotivace lidí být aktivnější. To ale Maláčová vyloučila. Její reforma spočívá v tom, že lidé, kteří alespoň 35 let pracovali, budou mít nárok na základní důchod plus takzvaný první pilíř zohledňující zásluhovost. Dále zmínila tři možné scénáře, které jsou úsporné, rozpočtově neutrální a spravedlivý. Pak řekla, že by zásluhovost neměla pouze spočívat v tom, kolik kdo odvedl, nýbrž i ve výchově dětí a péči o seniory a zdravotně postižené. Ti, kteří pracovali například 41 let, budou mít také prémii 240 korun za každý odpracovaný rok.

Poslanec Gazdík kritizoval Maláčovou, že vůbec neřeší příjmovou stránku. „Už dnes jde na důchody 8-9 % HDP, přičemž v roce 2050 to bude až 16 %. Jak si s tím ten státní rozpočet poradí?!,“ zhrozil se. Pícl argumentoval, že to pro Rakousko a Polsko nebyl problém. Podle Gazdíka se ale jedná o srovnávání nesrovnatelného, neboť tyto země mají privátní zaměstnanecké a penzijní fondy. Pícl se ale nedal a zmínil neúspěšný druhý pilíř, který prosazovala vláda, na níž se Gazdík podílel.

Solidarita versus sobectví? Nedůstojné důchody!
Lorman ze Života 90 vrátil diskuzi k solidaritě a zmínil případ seniorky, která šla do předčasné penze, a celý svůj důchod 7 000 korun vydá za nájem. Jiná je momentálně v dluhové pasti a na ubytovně, z níž se nemůže dostat. Jílková dala slovo muži z publika, který vychoval pět dětí. Ten vysvětlil, že lidský život lze rozdělit do čtyř etap. V první a druhé je člověk živen rodiči a státem, ve třetí přispívá svým rodičům na důchod a ve čtvrté ho živí děti, pokud nějaké má. Bezdětným by důchod odebrat nechtěl, ale je toho názoru, že by lidé, kteří vychovali děti, měli být odměněni.

Bábek by s Maláčovými názory býval i souhlasil, ale problém spatřuje s jejím socialistickým přístupem, kdy důchodce považuje za jakási zvířátka, která je potřeba nakrmit. Stát každopádně peníze má. Maláčovou potěšilo, že jí protistrana dala za pravdu. Pícl rovněž přiznal, že roční příjem státního rozpočtu činí 1,3 bilionu korun, a že peníze skutečně jsou. Bábek vidí problém v tom, že se takříkajíc nezmenšuje stát, a že je příliš mnoho státních zaměstnanců. Maláčová se s ním začala přít, že jako ministryně práce byla hodně radikální, a zbytečná místa a úřady zrušila.

Jílková vrátila diskuzi k zásluhovosti, o níž mluvil i premiér Babiš. Existují obavy, že solidární složka vzroste na její úkor. „Vyhazujete z okna peníze, které vám svěřujeme místo, aby jste je dali důchodcům!,“ zlobil se Bábek. Maláčová pořád mluvila o spravedlivém systému, zatímco se z ní Bábek snažil dostat, kde na to vezme. „Odpovím vám, ale musíte mě nechat domluvit! Příjmy jsou ze zdaněné práce, z bank a velkých korporací. Zavedla se také digitální daň,“ nedala se Maláčová.

Živnostníci nevěří státu. ČT selhává
Gazdík také řekl, že v některých zemích mají pracující lidé individuální účty, kdy jsou ročně informováni, s jakou výší důchodu mohou výhledově počítat. Mluvilo se také o osobách samostatně výdělečně činných (OSVČ), které přispívají do systému minimální částkou. Podle Bábka živnostníci státu nevěří. Jílková proto informovala veřejnost, že lidé, kteří odvádějí minimální sociální pojistné, budou mít důchod cca 8 000 korun. Pícl připomněl, že už o tom mluvila exministryně práce Marksová-Tominová.

Maláčová také řekla, že zaměstnanci odvádějí větší pojistné. To naštvalo občana z publika, kterému Jílková předala mikrofon. „Už nikdy nic takového neříkejte, protože to není pravda!,“ rozohnil se. Pak také kritizoval zvýšení spotřebních daní, které ho div nezruinovalo. Jiný si zase postěžoval, že Maláčová podporuje příživníky, kteří zneužívají sociální systém. Ta ho informovala, že před Vánoci připravila revizi dávek, za což jí spousta lidí nadává. „Sociální demokracie chce spravedlivé důchody a podporu lidí, kteří pracují,“ dořekla.

V blížícím se závěru debaty dávala Jílková prostor ještě dalším občanům z publika. Žáčková, které dala slovo, začala kritizovat zpravodajství České televize, které „selhává“, za což jí Jílková napomenula. „Selhává, selhává, selhává!!! Chovejte se podle kodexu!,“ přela se Žáčková s Jílkovou. Pak následně kritizovala 90. léta, dlouho se řešící rodičovský příspěvek a celkově špatnou situaci většiny důchodců, zejména seniorek. Jiný muž si ještě postěžoval na nedostatečnou podporu vícečetných rodin. Komorous z Mostu zase řekl, že se dostatečně neplánuje, a že se neřeší mechanizace a s ní související nahrazování lidských zdrojů stroji. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž bude daňový balíček.

(zdroj: eurozpravy.cz)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]