Není to tak překvapivá statistika, když víte, kolik překvapení může historie vašeho vozu skrývat. Majitelé často zjistí spoustu opravdu užitečných, ale někdy také šokujících informací. Například 25,1 % kontrolovaných vozů v České republice má za sebou opravu karoserie. Naproti tomu oprava karoserie ojetého vozu vyjde ve srovnání s průměrem EU relativně levně, jak ukazují údaje webového portálu carVertical.cz. Průměrné stočení tachometru je o více než 61 000 kilometrů. „Lídry“ jsou v tomto případě značky Škoda a BMW, které mají u přetočených vozů podíl téměř poloviční. Automobily Škoda a BMW se také nejčastěji vyskytovaly v opravnách karoserií. Nejvíce peněz však za tyto práce utrácí řidiči vozů Mercedes-Benz a Ford. Jedni na tyto opravy vynaloží 156 tisíc korun, druzí 138 tisíc.

Lidovým vozem je zatím Volkswagen Golf (tvoří 5,33 % všech prodejů), těsně za ním pak zůstávají Volkswagen Passat a Škoda Octavia. Škodovky a volkswageny jsou mezi návštěvníky carVertical.cz nejžádanějšími vozy. Oklamaní kupci si připlatí nejméně o 50 000 Kč více Odhaduje se, že nejméně třetina ojetých automobilů je prodávána s přetočeným tachometrem. Průměrný stočený počet kilometrů zjištěný společností carVertical v Česku je až 61 223 km. Jinými slovy, nepoctivý prodejce prodá auto, které má najeto 250 000 km, ale tváří se, jako by mělo najeto jen 190 000 km.

„Takový vůz pak působí jako mnohem méně opotřebovaný a nedosahuje psychologicky významného limitu 200 000 km. Kvůli stočenému tachometru navíc není možné vysledovat, zda již měly být provedeny některé zvláště důležité údržbářské práce, jako je výměna hlavního motorového řetězu, nebo zda se jejich provedení stále očekává v budoucnu,“ upozorňuje Arnas Vasiliauskas, vedoucí oddělení inovací a produktů v carVertical.
Každý takový podvod samozřejmě odlehčuje kapse kupujícího mnohem více, než by měl. Podle Arnase Vasiliauskase bývá kvůli podvodům s tachometry prodejní cena auta na trhu obvykle o 15 až 20 procent vyšší, což je pochopitelně nelegální. V Česku je průměrná cena ojetých aut od nejžádanějších výrobců 244 823 Kč, takže člověk si kvůli podvodníkům
připlatí minimálně o 50 000 Kč více.

Při přípravě tohoto průzkumu analyzovali specialisté na historii automobilů z platformy carVertical přes 200 tisíc inzerátů na automobily, které byly v České republice zveřejněny v roce 2019. Další statistiky a přehledy o trhu s ojetými vozy v tuzemsku najdete v
přiložené infografice. O společnosti carVertical: CarVertical je celosvětovým hráčem v oboru dat v automobilovém průmyslu a prodává online zprávy o historii vozidel. Společnost byla
založena před 3 lety a nyní již působí na 21 trzích v Evropě a Severní Americe. Pokud jde o technické zprávy o historii vozidel vypracovaných společností carVertical, patří Česká republika mezi nejrychleji rostoucí trhy.

Naším cílem je, aby byl globální trh s automobily co nejtransparentnější a aby lidé mohli mít spolehlivého partnera při nákupu ojetého vozu či při kontrole vlastního vozidla. Zpráva o historii vozu od společnosti carVertical obsahuje vyčerpávající množství dat a fotografií daného automobilu od jeho výroby až po současnost. Společnost carVertical prověřuje, zda byl u daného vozu přetočen tachometr a odhaluje skutečnou historii nehod a dalších škod. Zkontrolujeme také, zda bylo vozidlo odcizeno a v jakých zemích bylo registrováno. Zjistíme také počet úspěšných a neúspěšných technických prohlídek a určíme mnoho dalších věcí, které jsou pro kupujícího zásadní, a to včetně tržní ceny testovaného modelu. Jak zpráva od společnosti carVertical vypadá, se můžete podívat zde. „Snažíme se poskytovat co nejvíce informací, aby náš zákazník mohl poznat, zda se prodejce snaží uměle navýšit cenu vozu tím, že uvádí příliš nízký počet najetých kilometrů, a zda u vozidla zatajuje nehody či jiné nedostatky,“ uzavírá Arnas Vasiliauskas.