Upozornil na to na stránkách The National Interest publicista Peter Suciu. Jak uvedl ve své materiálu, nové vojenské vybavení Ruska by proto nemělo být považováno za potenciál pro útočné akce, ale za prostředek odstrašení.

Generál plukovník Sergej Rudskoj, náčelník hlavního operačního velení generálního štábu ozbrojených sil Ruska, uvedl, že ruské ministerstvo obrany systematicky zaznamenává vysokou úroveň vojenské činnosti Spojených států a jejich spojenců NATO poblíž ruských hranic. Dodal, že tato aliance rozšířila rozsah svých vojenských cvičení, která jsou rozhodně protiruská. Podle novináře a publicisty Petera Sucia, i když se myšlenka, že NATO může zaútočit na Rusko, zdá se být pro většinu Američanů přehnaná, Rusové mají skutečně důvody obávat se invaze ze Západu: do Ruska v posledních několika stoletích opakovaně vtrhly země jako Polsko, Švédsko, Francie a Německo.

Jak uvedl autor v článku pro National Interest, Spojené státy se také podílely na tom, co lze považovat za „invazi“, když byla americká armáda poslána do Ruska během občanské války v roce 1918. Účelem expedice „Polární medvěd“ bylo zmařit německý postup a pomoci otevřít východní frontu, ale místo boje proti Němcům „američtí vojáci byli v pozici, kdy museli bojovat proti bolševickým silám“.

Po pouhých dvou desetiletích napadly síly nacistického Německa území Sovětského svazu, a podařilo se jim obléhat Leningrad a dostat se k přístupům do Moskvy, než „nadcházející zima zastavila jejich postup“.
 

Jak autor uzavírá, po skončení studené války a rozpadu Sovětského svazu je Rusko v mnoha ohledech zranitelnější, než mnoho bývalých satelitních států sovětské éry, včetně Polska, Maďarska a Rumunska, jakož i České republiky a Slovenska, které jsou nyní součástí NATO. Není proto divu, že Moskva posiluje armádu a námořnictvo, pravidelně provádí vojenské cvičení a vyvíjí nové vojenské vybavení, včetně tanků T-14 Armata a nadzvukové podvodních střely.

Nicméně si je Suciu jistý, že to vše by nemělo být považováno za potenciál pro útočné akce, ale jako zastrašující prostředek, který Rusku pomůže zabránit další invazi ze Západu.

zdroj: prvnizpravy.cz

RSS Protext – kultura

  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]
  • Rusko se nezúčastní Expa v Ósace
    Paříž 29. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ruský představitel na plenárním zasedání předsednictva Úřadu pro mezinárodní výstavnictví (BIE) v Paříži sdělil, že se Moskva rozhodla zdržet účasti na Všeobecné světové výstavě v Japonsku v roce 2025. Za důvod označil nedostatečně účinnou komunikaci s hostitelem. Bližší podrobnosti úředník neuvedl, píše agentura Kjódó.Tato zpráva přišla týden poté, co […]
  • Výstavu Expo budou propagovat i rychlovlaky Šinkansen
    Ósaka (Japonsko) 28. listopadu 2023 (PROTEXT) -  Drážní společnost JR West koncem listopadu oznámila, že ve snaze o propagaci Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace začne od dubna příštího roku, tedy rok před zahájením akce, provozovat rychlovlaky s designem obsahujícím logo výstavy.V ten samý měsíc plánuje otevřít na různých místech obchody se zbožím z […]