O zvláštním přístupu novinářů ve Státech svědčí už jen první věty článku, který vydala prestižní stanice ABC. Hned úvodní pasáži totiž konstatuje, že „bílý pár namířil zbraně na protestující v St. Louis, když skupina pochodovala směrem k domovu starostky a požadovala její rezignaci poté, co přečetla jména a adresy několika obyvatel, kteří podporovali navrácení policejního oddělení během on-line briefingu“.

Na videu, které médium uveřejnilo na Twitteru, nikoli přímo v textu citovaného materiálu, je vidět muže se ženou, kteří stojí před svým obřím domem. Muž drží v ruce samopal, jeho žena zřejmě malou pistoli.

„Na videu neidentifikovaný pár křičel na protestující, zatímco se dav pohyboval,“ píše ABC s důrazem na to, že v tomto protestním srocení byli černí i bílí demonstranti současně.

Skupina nejméně pěti stovek lidí mířila k domu starostky Lydy Krewsonové (66 let, demokratka, v pořadí 46. starostka města, první zvolená žena do této funkce, pozn. red.) s bojovým pokřikem: „Rezignujte a vezměte si s sebou policajty.“

ABC ve své zprávě připomíná smrt George Floyda slovy, že byl zabit „bílým příslušníkem policie v Minneapolisu“.

Popsané video za pět hodin od uveřejnění na Twitteru zhlédly dva miliony diváků, pochvalným srdcem jej ohodnotilo 15,5 tisíce z nich.

K úmrtí 46letého Afroameričana George Floyda došlo 25. května 2020 v americkém Minneapolisu v důsledku dušení způsobeného zásahem policisty Dereka Chauvina, který mu při jeho zatýkání klečel více než osm minut na krku. Video zachycující tento incident vyvolalo silnou vlnu protestů intersekcionálně namířených proti rasismu a policejnímu násilí napříč Spojenými.

zdroj: parlamentnilisty.cz

Komentáře