“U každého člověka je proces integrace jiný.” Je velmi důležité, v jaké době osoba nebo rodina přišla a také z jakého důvodu, “řekla pro EURACTIV.cz Jitka Nováková z pražského integračního centra. Integrace je obtížnější, zejména pro Syřany a Iráčany, kteří přijeli nedávno.
Jedním z nich je Syřan z Homsu, který získal doplňkovou ochranu, protože pokud by se vrátil do Sýrie, čelil by skutečnému riziku újmy.
Do České republiky přišel obyčejnou leteckou společností. “První týden jsem strávil v přijímacím středisku ve městě Zastávka u Brna.” Potom mě poslali na dva měsíce a půl do Havířova. Čekal jsem tam na rozhodnutí o ochraně, “říká uprchlík, který si přeje zůstat v anonymitě. “Byl to těžký zážitek, ale dostal jsem pomoc, takže teď si na to pamatuji v dobrém světle.”
Třetí zastávkou na jeho cestě Českou republikou bylo integrační centrum v Jaroměři. Přijela tam také jeho žena a dcera. “Bydleli jsme v centru pro uprchlíky a učili jsme se český jazyk.” Místní zaměstnanci byli velmi milí, stejně jako policisté v Zastávce u Brna nebo policisté, “řekl EURACTIV.
“Je pro nás lepší nemyslet na návrat do Sýrie. Ztratili jsme dům, práci – všechno. Nyní se musíme soustředit na náš život v České republice, “říká uprchlík, který má z války v Sýrii zkušenosti z první ruky.
Celá jeho rodina včetně bratra a rodičů žije v současné době v České republice. “Budujeme nový život.” Našel jsem si práci, přestěhovali jsme se do Prahy a začali žít jako normální lidé, “říká s úsměvem na tváři.
Jitka Nováková poukázala na to, že česká společnost má problémy s integrací Arabů. Cítí to zejména ženy se závojem. “Je pochopitelné, že pokud žena nebo rodina cítí, že nejsou vítány, bude to mít dopad na proces integrace,” vysvětluje pracovník nevládních organizací.