Vyplní se i třetí, nejděsivější proroctví profesora Flegr?

To nešťastné hnusobstvo už lezie každému hore krkom. Kam sa človek pozrie, všade samá korona – ako keby normálny svet, v ktorom sme žili ešte pred rokom, nikdy ani nejestvoval. Žiaľ, nedá sa povedať: už ma to nebaví, končím s tým. Zavriete oči, znovu ich otvoríte: a nezmizlo to, je to stále tu.

Tak ako ľudia majú opačné názory na všeličo iné, radikálne sa rozchádzajú aj v pohľade na koronavírus a všetok ten cirkus okolo neho. Pre niektorých je to stále v podstate len neškodná „chripôčka“, iní v nej už vidia predzvesť konca sveta. Rolu v tom hrá nielen kritický rozum, ale aj emócie. A tie, celkom prirodzene, využívajú aj politici na získavanie politických bodov.

Teda aspoň oni si myslia, že tým, že ich vysvetlenie sa ukáže ako to správne, nakoniec zabodujú. Ibaže stratégia byť vyhraneným stúpencom nejakého príliš jednostranného názoru v prípade tak odpudivej a ťažko odhadnuteľnej veci, ako je koronová pandémia, je takmer isto nesprávna. Aj preto, že scenárov, ktoré by mohli byť pravdivé, je ešte stále dosť veľa.

S pribúdajúcimi mŕtvolami sú skalní „popierači“ v čoraz trápnejšej situácii – a na druhej strane, nadšených katastrofistov, testovačov a milovníkov vakcín od milujúceho strýčka „Big Pharma“ si ostatní podvedome budú čoraz viac stotožňovať s koronavírusom a budú im aj rovnako protivní a podozriví. A vlastne si to oba tábory aj zaslúžia: snaha vytrieskať politické body z takejto smutnej a ošemetnej veci je totiž v princípe nechutná.

Zatiaľ mu prognózy vychádzali – vyjde mu aj táto, najhoršia?

Jeden človek však doposiaľ odhadoval budúci vývoj spoľahlivo: český evolučný biológ Jaroslav Flégr. Pomerne presne predvídal ako sa bude vyvíjať prvá vlna, ako po nej nastane relatívne bezproblémové leto, aby sa potom s jesennými mesiacmi, návratmi z dovoleniek a školským rokom vírus vrátil s oveľa väčšou silou v podobe druhej vlny (písali sme o tom napríklad tu).

V českej televízii DVTV  vyslovil ďalšiu zo svojich prognóz, ktorá naozaj nie je vôbec optimistická. Podľa neho sa túto druhú vlnu (v Českej republike – pozn. red.) už nepodarí zastaviť, prijaté opatrenia sú nedostatočné a iba totálny „lockdown“ môže šírenie vírusu spomaliť a postupne prinútiť stúpajúcu krivku pomaly začať klesať. Dovtedy však budú podľa neho denné prírastky mŕtvych narastať, dlhé mesiace budú pribúdať po tisícoch. A vraj sa s tým nedá už nič urobiť, pretože tí ľudia dnes už sú nakazení a aj keby prijaté opatrenia fungovali, tak oni už budú umierať.

Áno, tá exponenciálna krivka sa skôr alebo neskôr musí zlomiť, veď zásoba potenciálnych obetí nie je nekonečná. Lenže dovtedy tu bude nielen druhá, ale podľa Flégra nastúpi ešte aj tretia vlna, ktorá by znamenala ešte rýchlejšie šírenie vírusu. Flégr tvrdí, že s poklesom teploty o jeden stupeň stúpne nákazlivosť vírusu až o tri percentá, čo v konečnom dôsledku môže znamenať, že fungovať prestanú už aj opatrenia, ktoré teraz považujeme za účinné. Zlepšiť sa to podľa neho môže až na jar, keď začne teplota pomaly rásť.

Na čo je to vlastne dobré?

Česká republika dnes už patrí medzi najviac postihnuté krajiny sveta. Denne pribúdajú päťciferné počty infikovaných a trojciferné počty obetí – Covid-19 je v tejto chvíli druhou najčastejšou príčinou smrti, predstihuje už aj súhrn všetkých druhov rakovín dohromady. Slovensko je za Českou republikou o niekoľko dní pozadu, ale nič to nemení na tom, že trend je rovnaký.

Naša vláda tvrdí, že pomôcť môže plošné testovanie. Mali by sme byť lojálni a našich volených zástupcov v ich úsilí podporiť, vravia niektorí. Lenže naozaj ťažko sa stotožňuje s megalomanským projektom s použitím testov, ktoré odhalia všeličo možné, ale určite nie všetkých chorých, ktorý nie je domyslený a v ideálnom prípade nás za cenu obrovských nákladov a úsilia vrátia iba o pár týždňov dozadu.

A načo to vlastne bude dobré? Treba stále mať na pamäti, že jedného dňa sa s vírusom tak či onak každý z nás stretne, jednoducho on tu je a už tu aj zostane. Všetky opatrenia sú zamerané iba na to, aby sa tento proces spomalil. Lenže načo to spomaľovať, načo predlžovať utrpenie celej spoločnosti, ak v nemocniciach ľuďom tak či onak nemajú veľmi ako pomôcť, keďže veľká časť tých ľudí tam tak či onak zomrie, lebo funkčný liek neexistuje? Kompetentní odpovedajú, že pri zahltenom zdravotníckom systéme by ľudí umieralo ešte viac a to je vlastne dôvod celého brzdenia šírenia vírusu.

 

Pomoc neexistuje?

To všetko by však mohlo byť úplne podružné, keby sme mali spoľahlivý spôsob boja proti koronavírusu. A predstavte si, on už existuje. Je ním vakcína. Vakcína? zhrozia sa niektorí. Nuž áno, vakcína, ak je spoľahlivá a dobre urobená, je skutočným riešením. Napríklad v tom zlom Rusku už vyvinuli dve fungujúce vakcíny: ešte v auguste to bola ako prvá na svete vakcína Sputnik V a teraz sa spustila výroba ďalšieho druhu vakcíny na základe peptidových antigénov s názvom EpiVacCorona. Na trh by sa mala dostať od januára a medzitým by mala prejsť testami na desaťtisícoch dobrovoľníkov.

V našich končinách panuje oficiálny kóšer názor, že ruské vakcíny nie sú dobré, lebo neprešli takým a onakým kolom testovania, a preto ich pre istotu určite netreba kupovať, aj keby sme mali všetci na koronu pomrieť (ktovie čo si o takýchto argumentoch myslia tí, ktorí sa práve dusia koronavírusom).

To je dôvod, prečo popri obrovskej snahe o plošné testovanie a míňanie miliónov na nespoľahlivé testy, nevidno od našej osvietenej a milovanej vlády ani náznak diplomatickej snahy čím skôr sa dostať k dostatku ruských vakcín pre našich občanov, najmä pre ohrozené skupiny.

No dobre: niekto nedôveruje ruským vakcínam. Lenže iní zase nedôverujú americkým vakcínam. Čo s tým? Riešenie je veľmi jednoduché! Čo bráni vláde už v predstihu, čím skôr objednať vakcíny od viacerých výrobcov z rôznych svetových strán, nech si ľudia sami vyberú, ktorej budú dôverovať? Prečo tak vláda doposiaľ neurobila?

Hm, prečo asi? Kto si odpovie na túto otázku, bude mať aj odpoveď na otázku, ktorú si tak dotknuto kladie pán premiér: že prečo nemá podporu mnohých občanov pri realizácii svojich ušľachtilých testovacích snáh. No prečo asi?

zdroj: hlavnespravy.sk

Přejít nahoru