Orbán

Co napsal Soros Orbánovi a co odpověděl Orbán Sorosovi – zajímavé čtení

Americký finančný špekulant a manipulátor židovsko-maďarského pôvodu George Soros napísal na jednom z veľkých propagandistických kanálov Project Syndicate článok, v ktorom vyzýva európskych politikov, aby tvrdo prevalcovali „rebéliu“ Maďarska a Poľska pri vetovaní európskeho rozpočtu a Fondu obnovy. Tieto dve krajiny majú problém s požiadavkou, aby EÚ rozhodovala o prideľovaní európskych peňazí podľa toho, či sa Bruselu bude pozdávať „dodržiavanie kritérií právneho štátu“ v jednotlivých členských štátoch.

Článok Georgea Sorosa v plnom znení (originál nájdete tu):

„Európa sa musí postaviť Maďarsku a Poľsku

Maďarsko a Poľsko vetovali navrhovaný sedemročný rozpočet Európskej únie vo výške 1,15 bilióna eur (1,4 bilióna dolárov) a európsky Fond obnovy vo výške 750 miliárd eur. Aj keď sú tieto dve krajiny najväčšími príjemcami rozpočtu, ich vlády sú tvrdo proti podmienenosti vyplácania týchto peňazí kritériami právneho štátu, čo EÚ prijala na pokyn Európskeho parlamentu. Vedia, že závažným spôsobom porušujú zásady právneho štátu, a nechcú za to znášať následky.

Nejde ani tak o abstraktný pojem, akým je právny štát, proti ktorému bojujú maďarský premiér Viktor Orbán a v menšej miere aj faktický vládca Poľska Jarosław Kaczyński. Vláda zákona pre nich predstavuje praktické obmedzenie ich osobnej a politickej korupcie. Ich veto je zúfalé hazardovanie dvoch notorických porušovateľov práva.

Vo chvíli, keď Európa trpí nebezpečným nárastom prípadov Covid-19, to bol bezprecedentný krok, ktorý uvrhol predstaviteľov ostatných krajín EÚ do zmätku. Ale keď šok vyprchal, bližšia analýza odhalila, že existuje cesta ako veto obísť.

Podmienka dodržiavania princípov právneho štátu už bola prijatá. Ak nedôjde k dohode o novom rozpočte, starý rozpočet, ktorého platnosť sa končí koncom roka 2020, sa bude rok po roku predlžovať. Maďarsko a Poľsko by z tohto rozpočtu nedostali žiadne platby, pretože ich vlády porušujú zásady právneho štátu.

Rovnako by sa Fond obnovy s názvom Next Generation EU mohol implementovať pomocou mechanizmu ,rozšírenej spolupráce‘, ako to navrhol Guy Verhofstadt. Ak by EÚ išla touto cestou, mohla by veto Orbána a Kaczyńského obísť. Otázkou je, či EÚ a nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá je možno hlavnou predstaviteľkou tohto spôsobu riešenia, dokáže získať dostatočnú politickú podporu.

Som oddaným podporovateľom EÚ ako modelu otvorenej spoločnosti postavenej na zásadách právneho štátu. Keďže som maďarského židovského pôvodu, obzvlášť ma znepokojuje situácia v Maďarsku, kde som ako filantrop aktívny už viac ako 30 rokov.

Orbán v Maďarsku skonštruoval prepracovaný kleptokratický systém na vyrabovanie krajiny. Je ťažké odhadnúť sumu, o ktorú obohatil svoju rodinu a priateľov, ale mnohí z nich extrémne zbohatli. Orbán teraz využíva novú vlnu Covid-19 na zmenu maďarskej ústavy a volebného zákona (opäť raz), aby sa doživotne zabetónoval vo funkcii premiéra ústavnými prostriedkami. Pre maďarský ľud je to tragédia.

Dovoľte mi uviesť niekoľko príkladov toho, ako Orbán okradol maďarský ľud. Previedol obrovské sumy verejných peňazí na množstvo súkromných nadácií, ktoré nepriamo kontroluje. Pomocou rafinovanej ústavnej finty teraz Orbán tieto aktíva presúva definitívne preč z verejnej sféry; vrátenie maďarskému ľudu by vyžadovalo dvojtretinovú väčšinu parlamentu. Jedná sa o takmer 2,8 miliardy dolárov.

V sérii podvodných transakcií spoločnosti blízke Orbánovi nakúpili v mene Maďarska viac ako 16 tisíc ventilátorov za takmer 1 miliardu dolárov, čo výrazne prevyšuje počet lôžok intenzívnej starostlivosti a zdravotníckeho personálu, ktorý by ich mohol prevádzkovať. Analýza údajov z medzinárodného obchodu ukazuje, že Maďarsko platilo za ventilátory z Číny najviac v EÚ, v jednom prípade viac ako 50-krát viac ako Nemecko.

Jedna z týchto spoločností zabezpečila objednávku aj zo Slovinska, ktorého predseda vlády Janez Janša je Orbánovým blízkym politickým spojencom. Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) musí preskúmať, či bola EÚ podvedená. Je potrebné preskúmať aj nedávnu zmluvu o ruskej vakcíne, vďaka ktorej sa Maďarsko stane prvou európskou krajinou, ktorá ju bude používať.

Orbán sa zároveň snaží zabrániť zodpovednosti za tieto činy a podniká kroky, aby zabránil opakovaniu miestnych volieb z roku 2019, keď jeho strana Fidesz stratila kontrolu nad samosprávou v Budapešti a ďalších veľkých mestách. Snaží sa pripraviť Budapešť o finančné zdroje, vetoval žiadosť mesta o pôžičku od Európskej investičnej banky na nákup nového vybavenia hromadnej dopravy, umožňujúceho dodržiavanie sociálneho odstupu medzi cestujúcimi. Budapešti v súčasnosti hrozí schodok rozpočtu na rok 2021 vo výške 290 miliónov dolárov. Podobné podmienky panujú aj v ďalších mestách so samosprávami, ktoré nie sú kontrolované agentúrou Fidesz.

Maďarské opozičné strany sa statočne snažia postaviť proti Orbánovi vytvorením spoločnej kandidátky do všeobecných volieb v roku 2022. Ich šance na úspech sú však obmedzené, pretože Orbán môže v krátkom čase zmeniť pravidlá, ako to už urobil niekoľkokrát predtým. Orbán si pohodlne plánuje zaviesť ďalšie zmeny volebného zákona, zatiaľ čo zúri pandémia, Budapešť je v zákaze vychádzania a v uliciach hliadkujú vojaci.

Okrem toho, Orbán má takmer úplnú kontrolu nad vidiekom, kde žije väčšina obyvateľstva. Kontroluje informácie, ktoré dostávajú, a hlasovanie v mnohých dedinách nie je tajné. Prakticky neexistuje spôsob, ako by opozícia mohla zvíťaziť.

Pomôcť môže iba EÚ. Napríklad prostriedky EÚ by mohli dostávať tie miestne orgány, kde v Maďarsku ešte stále funguje demokracia, na rozdiel od celoštátnej úrovne.

Európska únia si nemôže dovoliť robiť kompromisy, pokiaľ ide o pravidlá právneho štátu, pri vyplácaní finančných prostriedkov, ktoré prideľuje členským štátom. Ako EÚ odpovie spochybňovanie tejto požiadavky zo strany Maďarska a Poľska, to určí aj jej ďalšie smerovanie, či zostane zachovaná ako otvorená spoločnosť v súlade s hodnotami, na ktorých bola založená.

18,.novembra 2020

George Soros“

 

Toľko článok Georgea Sorosa. Je bizarné, že z nelegálneho zbohatnutia a tunelárstva obviňuje Orbána a jeho ľudí práve on, ktorý zbohatol takým nechutným podvodom. A takisto je fascinujúce, ak Orbánovcov obviňuje z manipulácie práve on, kto je asi najväčším manipulátorom na planéte… Ponechajme stranou, prečo sa vlastne tento americký podvodník stará do európskej politiky (nemal by sa radšej zaoberať škandalóznym volebným megapodvodom vo vlastnej krajine?) a pozrime sa radšej, ako na jeho útok odpovedal Viktor Orbán.

Odpoveď maďarského premiéra Viktora Orbána v plnom znení (originál nájdete tu):

„Európa nesmie podľahnúť Sorosovej sieti
Odpoveď na článok Georgea Sorosa

Veľa ľudí si myslí, že predseda vlády štátu by sa nemal púšťať do hádok s Georgeom Sorosom. Zdôvodňujú to tým, že Soros je ekonomický zločinec, pretože svoje peniaze zarobil špekuláciami, ktoré ničili životy miliónov ľudí, ba dokonca vydieral celé národné ekonomiky. Hovoria, že tak ako vlády nesmú vyjednávať s teroristami, premiéri tiež nesmú debatovať s ekonomickými zločincami.

Teraz však musím tak urobiť, pretože v článku, ktorý sa objavil 18. novembra na webovej stránke Project Syndicate, špekulant a miliardár George Soros, ktorý sa narodil v Maďarsku, vydáva otvorené príkazy vodcom Európskej únie. Vo svojom článku im dáva pokyn, aby prísne potrestali tie členské štáty, ktoré sa nechcú stať súčasťou vznikajúcej Európskej ríše pod hlavičkou globálnej „otvorenej spoločnosti“.

V histórii sila Európy vždy pochádzala od jej národov. Hoci mali rôzny pôvod, európske národy vždy spájali spoločné korene našej viery. Základom našich komunít bol európsky model rodiny, ktorý vychádzal zo židovsko-kresťanských tradícií. Bola to kresťanská sloboda, ktorá zaisťovala slobodu myslenia a kultúry, a ktorá vytvorila mierovú konkurenciu medzi národmi kontinentu. Táto nádherná zmes kontrastov urobila z Európy v priebehu stáročí vedúcu silu sveta.

Každý pokus o zlúčenie Európy do jedného impéria zlyhal. Historická skúsenosť nám teda hovorí, že Európa bude opäť veľká, ak sa jej národy stanú opäť veľkými a budú odolávať všetkým formám imperiálnych ambícií.

Veľké sily sa opäť raz usilujú vykoreniť národy Európy a zjednotiť kontinent pod záštitou globálnej ríše. Sorosova sieť, ktorá sa votkala do európskej byrokracie a jej politických elít, už roky pracuje na tom, aby sa z Európy stal prisťahovalecký kontinent. Sorosova sieť, ktorá podporuje globálnu otvorenú spoločnosť a snaží sa zrušiť národné rámce, je dnes najväčšou hrozbou, ktorej čelia štáty Európskej únie. Ciele siete sú zrejmé: urýchlením migrácie vytvoriť multietnické a multikultúrne otvorené spoločnosti, odstrániť rozhodovacie štruktúry na národnej báze a odovzdať rozhodovanie do rúk globálnej elity.

Európska únia trpí mnohými trápeniami: od roku 2008 hospodárska kríza rozmerov, nevídaných po celé generácie, od roku 2015 migračná kríza a v roku 2020 ničivá globálna pandémia. Európa sa ešte nezotavila z predchádzajúcich kríz, a preto môže mať vplyv pandémie koronavírusu ešte horší dopad. Niektoré javy už signalizujú, že sa to deje: v niektorých krajinách verejný dlh, miera nezamestnanosti a všeobecná ekonomická situácia dosiahli kritickú úroveň. Potreba európskej solidarity, aby sa európske národy spojili a navzájom si pomáhali, nikdy nebola väčšia.

Počas všetkých týchto kríz tento špekulant – ktorý si hovorí filantrop – nemyslel na záujmy obyvateľov Európy, ale konal vo svoj prospech. Pamätáme si, ako zaútočil na maďarský forint a najväčšiu maďarskú banku v čase hospodárskej krízy a plánoval urýchlenie, prideľovanie a financovanie presídľovania prisťahovalcov počas migračnej krízy; a teraz navrhuje, aby sa členské štáty vzájomne trestali namiesto solidarity a vzájomnej pomoci.

Sieť riadená Georgom Sorosom teraz už odhodila akékoľvek váhanie, aké prípadne kedy mala, nad otvorenou intervenciou. Chce vyvinúť väčší tlak na národné štáty ako kedykoľvek predtým. Štve národy Európy jeden proti druhému. Sieť funguje ako neprehľadný spletenec, ktorý je prítomný v rôznych sférach verejného života. Výplatná listina Georgea Sorosa je dlhý zoznam politikov, novinárov, sudcov, byrokratov a politických agitátorov vydávajúcich sa za členov organizácií občianskej spoločnosti. A hoci miliardár obviňuje všetkých svojich nepriateľov z korupcie, on sám osobne je tým najkorupčnejším človekom na svete. Platí a kupuje si každého, koho môže – a koho nemôže podplatiť, toho jeho sieť ohovára, ponižuje, zastrašuje a ničí svojou strašnou zbraňou: ľavicovými mediálnymi bataliónmi.

Mnoho vysokopostavených byrokratov EÚ pracuje so Sorosovou sieťou na vytvorení jednotnej ríše. Pod záštitou otvorenej spoločnosti chcú vybudovať inštitucionálny systém, ktorý by vnútil slobodným a nezávislým národom Európy jednotný spôsob myslenia, jednotnú kultúru a jednotný sociálny model. Snažia sa zrušiť právo jednotlivých národov rozhodovať o svojom osude. To je tiež účelom ich návrhu na ,právny štát‘, ktorý v skutočnosti neuznáva právny štát, ale silu. Bolo by čestnejšie nazývať to ,vládou väčšiny‘.

Rozdiely medzi nami sú zjavné. Soros chce otvorenú spoločnosť, zatiaľ čo my chceme bezpečnú spoločnosť. Podľa neho môže byť demokracia iba liberálna, zatiaľ čo my si myslíme, že môže byť kresťanská. Podľa neho môže sloboda slúžiť iba na sebarealizáciu, zatiaľ čo my veríme, že slobodu je možné použiť aj na nasledovanie Kristovho učenia, na službu vlasti a na ochranu našich rodín. Základom kresťanskej slobody je sloboda rozhodovania. A tá je teraz v ohrození.

My vo východnej časti EÚ veľmi dobre vieme, čo to znamená byť slobodní. Dejiny národov strednej Európy boli neľútostným bojom za slobodu proti veľkým impériám, opakovaným bojom o získanie nášho práva rozhodovať o našich vlastných osudoch. Máme trpké skúsenosti z prvej ruky, že všetky imperiálne snaženia prinášajú zotročenie. V bývalom východnom bloku, od Estónska po Slovinsko, od Drážďan po Sofiu, je stále dosť ľudí z generácie bojovníkov za slobodu, ktorí si pamätajú, čo prináša postaviť sa proti tyranii, diktatúre a jej komunistickej verzii: zastrašovanie, materiálne a morálne ničenie, fyzické a psychické týranie. To už viac nechceme.

Západní lídri, ktorí prežili celý život vo svete zdedenej slobody a vlády zákona, by teraz mali počúvať tých, ktorí bojovali za slobodu, a ktorí na základe svojich osobných skúseností dokážu rozlišovať medzi vládou zákona a tyraniou, diktatúrou. Títo západní vodcovia musia akceptovať, že my sa v 21. storočí nevzdáme slobody, ktorú sme si vybojovali na konci 20. storočia.

Boj za a proti novej bruselskej ríši ešte nie je rozhodnutý. Zdá sa, že Brusel sa vzdáva, ale mnoho národných štátov naďalej odoláva. Ak si chceme zachovať našu slobodu, Európa nesmie podľahnúť Sorosovej sieti.

25. novembra 2020

Viktor Orbán“

zdroj: hlavnespravy.sk

Přejít nahoru