Rychle vpřed do roku 2019 a země zaznamenala 257 bombových útoků a více než 300 střel v kdysi mírumilovných švédských městech podpořených kriminálními klany ze Středního východu, severní Afriky a Balkánu.

Letos v listopadu narazili běžci Magdalena a Sven na ranní běh na děsivou scénu. V kdysi bezpečném lese na okraji Göteborgu našli mladého muže mrtvého ze tří výstřelů do zad.

Detektivové, kteří dorazili na místo, okamžitě věděli, že drogový dealer původem z Iráku byl popraven – buď konkurenčním gangem, nebo kvůli neposlušnosti. Naštěstí střelba neohrozila nikoho jiného, ​​uvedl jeden z detektivů zabití a pochválil „promyšlenost“ zločineckého klanu.

Situace ve Švédsku se tak vymkla z rukou, že v srpnu letošního roku rodina Ali Khana, jednoho z gangů v severovýchodním Göteborgu proslulém svou brutalitou, umístila do ulic zátarasy. Chtěli si doslova posvítit na mafiány, se kterými soutěží. Nestydatě gangsteři zastavili všechna auta a svítili baterkám do tváří řidičů.

Policie odstranila bariéry a vzala do vazby 20 lidí. Nic nevystihuje švédský změkčený přístup k kriminálním strukturám přistěhovalců lépe než to, co následovalo. Zadržení byli propuštěni, protože státní zástupci dospěli k závěru, že zákon žádným způsobem neporušili, a to ani pokud jde o omezení individuální svobody řidičů.

„V rodině Ali Khana je asi 40 mužů ve věku nad 15 let, z nichž 30 má policejní záznam,“ řekl policista Ulf Merlander pro The Daily Mail.

Jejich repertoár zahrnuje vraždy, vydírání, znásilnění, vyhrožování, obchodování s drogami a nedovolené držení zbraní.

63letý Hashem Ali Khan, hlava rodiny, přijel do Švédska v roce 1984 na první velké imigrační vlně jako uprchlík z libanonské občanské války; začal žít v Angeredu, klidném a zcela bezpečném předměstí Göteborgu, kde lidé ani nezamykali dveře nebo auta.

„Řešíme problémy, které jsme vytvořili v 80. letech. V té době převládal názor, že policejní hlídky by neměly být v ulicích. Byly okamžitě nahrazeny gangy migrantů. Když bude kočka pryč, myši si budou hrát. A kočka není ve Švédsku doma déle než 30 let. A politici jsou v otázkách slepí, “bědoval detektiv Ulf Böstrom, vedoucí göteborské jednotky pro integraci cizinců, který je u policie 42 let. Píše portál RMX.

„Jen v Göteborgu žije 184 národností. Gangy se dívají na bílé Švédy jako na další klan, který je shodou okolností, alespoň oficiálně, u moci. Záměr integrovat migranty prokazatelně selhal. Na švédské půdě generace mladých mužů, kteří se považují za nedotknutelní se již narodili v kriminálním prostředí. O něco jako stát se vůbec nestarají, “poznamenal.

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]