Putin vysvětlil, kam “berlínský pacient” tlačí Rusko: “Teroristé to tak dělají – před sebou tlačí ženy a děti”

“Protesty organizované Navaľného veliteľstvom by mohli viesť Rusko ku kríze podobnej kríze z roku 1993, keď ruský prezident Boris Jeľcin nariadil strieľať do Bieleho domu v Moskve.” Vyhlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí so študentmi, píše spravodajca „PolitNavigator“.

 

“Mali sme chvíľu, keď strieľali do parlamentu v Moskve, v centre Moskvy.” A mladí o tom ani nevedia. Strieľali z tankov, priamou paľbou na budovu parlamentu, a to nebolo tak dávno. No, mladí ľudia vôbec, školáci, čo je to pre nich, to nevideli , o tom nepočuli. Pre nich je to to isté ako invázia Napoleona do Moskvy v roku 1812. Tak dávno … oni to ani necítia. Starší ľudia by si to však mali pamätať a v žiadnom prípade by to nemali pripúšťať najmä zodpovední ľudia, “povedal Putin.

Pripomenul tiež dôsledky tejto októbrovej revolúcie a rozpadu ZSSR. Prezident sa zároveň domnieva, že právne formy protestu sú prijateľné.

 

“Všetko sa dá urobiť, ale bez toho, aby sme išli nad rámec zákona.” Pozrite sa, čo sa stalo v štátoch. Vo Washingtone bol obsadený parlament, čo robia s týmito ľuďmi? Ako povedal jeden z vodcov FBI: „máme dlhé zbrane, všetkých dostaneme, všetkých chytíme, všetkých uväzníme“ – od 15 do 25 rokov, pokiaľ ide o domáci terorizmus. Čo sú oni zač? Vyšli aj s politickými sloganmi. Ale mimo zákona. Prečo by u nás malo byť všetko dovolené nad rámec zákona? V žiadnom prípade by sa navyše nemali tlačiť maloletí. To je koniec koncov to, čo teroristi robia, keď sú pred nimi vyvádzané ženy a deti. Tu sa akoby zameranie trochu posunulo, ale v skutočnosti je to rovnaké, “uviedol Putin.

 

Satanovskij o zatknutí Navaľného: Návrat bez triumfu

Ruský analytik Jevgenij Satanovskij okomentoval dianie okolo ruského opozičníka: “Navaľnyj sa vrátil do Ruska z Nemecka. Dôvody nie sú také dôležité. Možno dostal príkaz – je čas stať sa posvätnou obeťou. Možno si naozaj chce vyskúšať kráľovskú korunu na hlave. Alebo sa rozhodli pokúsiť sa pod ním rozpútať masové nepokoje. Prečo je horší ako Tichanovská, Saakašvili alebo Pašinjan? On je lepší , známejší, populárnejší. Má celkom slušné množstvo priaznivcov a fanúšikov, a to aj medzi slušnými ľuďmi, pre ktorých je teoretickým symbolom niečoho strašne opozičného. Celkom úspešný projekt.

 

Nedávna otrava je pre neho opäť plus. Čo sa buď stalo, alebo nie, ale súdiac podľa všetkého toho delíria okolo FSB, Putinovho osobného rozkazu na elimináciu a chemického bojového agenta, ktorý ho, ako zázrakom, nemohli otráviť, hoci sa o to mnohokrát pokúsili, druhý na planéte po Skripaľovcoch môže tento efekt rýchlo vymiznúť. Zatiaľ ale je na vrchole slávy …

 

Navaľnyj priletel ale okamžite ho zatkli. A či už on, alebo jeho miestni sponzori, alebo nie miestni kurátori, sa rozhodli na pozadí hluku, ktorý rýchlo ustupuje okolo Navaľného, ​​zahrať víťazný návrat hrdinu, ako bol Solženicyn v 90. rokoch, tak to nevyšlo. A nemohlo to vyjsť.

 

Po prvé, Navaľnyj nie je Solženicyn. A nestal sa žiadnym všeruským guru, hoci sa veľmi, veľmi snažil. Po druhé, 90. roky nie sú rokom 2021. Vtedy nová vláda s veľkým odhodlaním privítala bojovníkov proti starej vláde, tých, ktorí boli známejší v zahraničí. Staré predrevolučné rusko-pravoslávne nacionalistické hodnoty Alexandra Isajeviča sa jej opäť javili ako dobrá alternatíva k nedávnej sovietskej minulosti. Teraz je sama vlasť takou silou a tieto hodnoty sú jej vlastné. Aj  jej krajina. A všetko, čo je v nej, je jej. A kritici a disidenti, ktorí s ňou bojujú, načo by jej boli v takom stave?

Prirodzene, ona potrebuje Navaľného uhasiť a nenosiť ho na rukách. Že by bola koniec koncov blázon, ktorý mu pomáha kopať jeho vlastný hrob? A že budúca skupina jeho intelektuálnej podpory pre „Echo“ bude kvíliť, takže budú vyrušovať bez prerušenia. Koho to zaujíma? Rovnako ako v prípade nových sankcií, ktoré požadovali pobaltské ministerstvá zahraničia. Ich úlohou je požadovať sankcie proti Putinovi a Rusku všeobecne. Prečo im venovať pozornosť? A všetkých ostatným. Už je to únavné, a nielen pre úrady.

 

Opäť neprišiel žiadny triumf, krvavý masaker na letisku ani bieloruský rozsah protestujúcich. Letisko bolo zmenené pod dobrou zámienkou, takže dav, ktorý nebol príliš veľký, bol na jednom a Navaľnyj priletel na druhé. Správny ťah. Niekto bol zadržaný. Tiež nič nové. Aký bol Vysockij? Tí, ktorí boli obzvlášť hluční, boli priskrutkovaní k chrbtu lôžok … Ale aj vtedy sa to zaobišlo bez toho. Ľudia mlčali. Koronavírus. Zase ráno: po prázdninách viesť deti do školy a ísť pracovať. Všetko je v normálnom režime.

Keď veľmi dlho všetkých hore nazývaš satrapami a katmi a špiníš na nich nie detinsky, nakoniec by sa mali aspoň nejako pokúsiť brániť. Čomu sa treba čudovať? V hre je veľa. Obrovská najbohatšia krajina, kolosálna moc znamená aj zložité problémy. Takže po určitý čas možno svrbenie na príčinnom mieste tolerovať, ale nie donekonečna. A tak ho poškriabali. Zatiaľ iba tak, kto vie?

 

Rovnaká honba za Trumpom a Trumpistami dnes v Štátoch ponúka toľko možností pre vývoj udalostí … Takže márne použili Navaľného. Už by sedel v Nemecku, nestalo sa. Chce cestu Berezovského, alebo Chodorkovského? Každý je kováč svojho šťastia a každý má napísaný svoj osud,” dodal na záver Jevgenij Satanovskij.

zdroj: armadnymagazin.sk

Přejít nahoru