Šéfka Evropské komise Leyenová varuje Česko: Necháme hranice otevřené, ale…

Německá vláda od neděle zařadí Česko na seznam epidemicky „vysoce rizikových zemí“, tedy o jeden stupeň výš, než byl dosud ten nejvyšší. Do této nejvíce rizikové kategorie RKI řadí oblasti, v nichž se prokázalo šíření nebezpečných mutací, a oblasti, které přesahují 200 nových případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Ke vstupu do Německa tak již nebude stačit doložit negativní test do 48 hodin po příjezdu jako dosud, nově bude požadován již při překročení hranice. S častějším testováním budou muset počítat také lidé dojíždějící za prací k sousedům do Bavorska a Saska. V případě Saska budou stačit dva negativní testy týdně, Bavorsko zřejmě bude chtít potvrzení každé dva dny, informuje deník Mladá fronta Dnes.

„Necháme hranice otevřené, ale musíme se zaměřit na konkrétní kritické zóny,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání lídrů EU. Von der Leyenová zdůraznila, že je pro členské země naprosto zásadní udržet v chodu vnitřní trh.

Leyenová zdůraznila, že nejdůležitější nyní je se zaměřit na „rudé zóny“, do kterých spadá aktuálně také Česká republika. „Tyto zóny se musí připravit na to, že ostatní státy budou vyžadovat negativní testy na covid-19,“ uvedla.

Přesnou podobu plánu na zpřísnění restrikcí vůči „rudých zónám“, představí Evropská komise v pondělí.

zdroj: parlamentnilisty.cz

Přejít nahoru