„Je to zlé znamenie, pokiaľ ide o politiku novej americkej administratívy, ktorá by sa mala riadiť medzinárodnými“ normami, pokračoval sýrsky rezort diplomacie v reakcii na prvú vojenskú akciu, ktorú nariadila administratíva nového prezidenta USA Joea Bidena.

Pentagón o vojenskej operácii, ku ktorej došlo v noci na piatok, vyhlásil, že išlo o odplatu za raketový útok, pri ktorom 15. februára prišiel pri meste Irbíl o život americký zamestnanec firmy pracujúcej pre armádu USA a zranenia utrpel americký vojak.

Pentagón spresnil, že cieľom útokov boli pozície milícií Katáib Hizballáh (Brigáda Božej strany) a Katáib Sajjid aš-Šuhadá (Brigáda Sajjidových mučeníkov).

Americký rezort obrany označil danú operáciu za „primeranú vojenskú odpoveď“, ktorá bola uskutočnená „spolu s diplomatickými krokmi“ vrátane konzultácie s koaličnými partnermi.

Washington nepotvrdil žiadne obete, ale Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii uviedlo, že pri americkom útoku zahynulo najmenej 17 proiránskych bojovníkov.

Organizácia ďalej tvrdí, že všetci mŕtvi boli z irackých štátom podporovaných Ľudových mobilizačných síl (Hašd Šaabí – PMF), ktoré zastrešujú množstvo malých milícií s väzbami na Irán.

K zodpovednosti za útok z 15. februára sa prihlásila málo známa šiitská militantná skupina Sarája Aulíja ad-Dám (Brigáda strážcov krvi).

zdroj: Hlavnespravy.sk

Komentáře