Modernizace trvala necelý rok. Za tu dobu fungovala „záchytka“ v omezeném režimu se šesti lůžky. Rekonstrukcí a modernizací tak Praha zajistila zaměstnancům lepší pracovní podmínky a vytvořila také důstojné prostředí pro klienty. Zásadní změnou je přístavba s novým výtahem, který umožní přesun klientů na pokoj v prvním patře v poloze vleže. Během rekonstrukce byla provedena celá řada dalších stavebních úprav, jako výměna oken, osazení nových a bytelnějších dveří v pokojích, položení nové podlahové krytiny. Modernizací prošel i kamerový systém, veškeré vnitřní rozvody a vzduchotechnika s temperováním vzduchu. Úplnou novinkou je signalizační systém, který slouží ke komunikaci mezi sestrou a pacientem. Hlavní město Praha za všechny práce zaplatilo celkem přes 18 milionů bez DPH.

„Jsme si vědomi toho, že navýšením kapacity lůžek záchytné protialkoholní stanice nevyřešíme problém lidí závislých na alkoholu, a proto plánujeme provázat toto pracoviště se sociálními a adiktologickými službami. Tím vytvoříme příležitost navést lidi na cestu k uzdravení,“ říká Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.

Protialkoholní záchytnou stanici původně provozovala pro Prahu Fakultní nemocnice Bulovka. Od roku 2013 zajišťuje její chod město prostřednictvím své příspěvkové organizace Městské polikliniky Praha.

Poplatek za jednu noc strávenou na pražské záchytné stanici činí 3 000 korun, tuto částku ale uhradí asi jen 25 % klientů, což je srovnatelné se záchytnými stanicemi v ostatních městech.

(SCa)