NATO požaduje od Ruska volný průchod do ukrajinských přístavů v Azovském moři

“Žádáme Rusko, aby zaručilo volný přístup do ukrajinských přístavů a ​​svobodnou plavbu,” – uvádí se v prohlášení Aliance, které byla zveřejněny v pátek.

Prohlášení NATO přišlo krátce poté, co Rusko oznámilo, že od 24. dubna do konce října omezí plavbu zahraničních vojenských lodí přes tři vodní cesty v blízkosti poloostrova Krym.

Vztahuje se to i na další státní lodě, citovala tisková agentura Ria Novosti ruské ministerstvo obrany. Rusko anektovalo Krym v březnu 2014. Západ následně uvalil na Rusko sankce. Moskva nedávno zahájila nové námořní manévry v těchto vodách.

Znepokojující vývoj

Vysoký představitel Evropské unie, který chce zůstat v anonymitě, označil vývoj za “velmi znepokojující”. “Je to je další krok ruské vlády špatným směrem,” – prohlásil. ”

Prohlášení ruského ministerstva obrany se týká západního cípu poloostrova Krym, úseku od Sevastopolu po Hursuf a obdélníku při Kerčském poloostrově. Tato oblast je obzvlášť kontroverzní, protože Kerčský průliv spojuje Černé moře s Azovským mořem. Ukrajina používá tuto námořní cestu na vývoz obilí a oceli. Píšou hlavnyspravy.sk.

Cílem je deeskalácia napětí

Německo, Francie a Ukrajina vyzvali ke stažení ruských jednotek z hranice s Ukrajinou. Cílem je deeskalácia napětí, uvedl v pátek mluvčí německé vlády Steffen Seibert po jednáních kancléřky Angely Merkelové (CDU), francouzského prezidenta Emmanuela Macron a hlavy Ukrajiny Volodymyra Zelenský.

Po videokonferenci Merkel a Macron zdůraznili svoji podporu nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.

Macron ještě předtím přijal Zelenský v Paříži. Ukrajinská hlava státu pak vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina na uspořádání společného summitu v tzv. normanském formátu. Koncem roku 2019 se Putin a Zelenskyj setkali poprvé v Paříži. Setkání tehdy sprostedkovali Merkelová a Macron. Naděje na jasné sblížení a následný summit se však od té doby nenaplnily, konstatuje na závěr epochtime.de.

Přejít nahoru