Pokud šel na jediném programu Československé televize chytlavý seriál, znali jej naprosto všichni občané státu. Ten s názvem Chobotnice o italské mafii a statečném komisaři Corrado Cattanim byl jedním z nich. A ono tam vše, co se děje v současnosti, je. Ne však v tom, který se natočil před rokem 1989. K tomuto datu skončila jeho 4. série. Ale až v poslední 10. sérii z roku 2001. Přesně to, co před úctyhodnou společností moderních mafiánů řekl jejich právě zvolený hlavní kmotr, se po 11. září 2001 začalo celosvětově dít. Pátou až desátou sérii však již viděl málokdo. Byly točeny po listopadu 1989 a v té době jednak měli našinci jiné zájmy a starosti, a těch televizních kanálů s různě kvalitními pořady již bylo tolik, že pokračování oblíbené krimi-série řadě občanů unikla. Mladším ročníkům celý seriál, pouze se všeobecně vžil pojem „chobotnice“.
Proč je seriál určen zejména Pirátům. Protože jsou vesměs mladí. Je mezi nimi řada chytrých lidí. Většina z nich má plnou energii, ale co jim chybí, jsou zkušenosti. Seriál vypráví o mafii v plné šíři, se všemi souvislostmi a v plné chronologii o tom, jak vše v 70. létech začalo a do jakých rozměrů se ta chobotnice do současnosti rozrostla. Řada Pirátů je ještě naivních. Řada z nich je různě školena. Možná po shlédnutí seriálu zjistí, že někteří jejich školitelé to s nimi nemyslí až tak upřímně. Že pouze zneužívají jejich mladické naivity, aby v cizím žoldu hájili něco, o čem jsou přesvědčeni, že je správné, ale ve skutečnosti jsou vykonavatelé zlé vůle někoho, kdo je zneužívá jako vojáčky, pro výhradně své zájmy. Seriál by si měli shlédnout minimálně pro to, aby poznali jak mafie chytá nové dušičky, kterým pak předloží nabídku, kterou nelze odmítnout! Když už nic jiného, seriál je velice napínavý a stejně složitý jako v poslední době nejúspěšnější fantazi-seriál Hra o trůny. Jen tam chybí ty nadpřirozené bytosti.
Seriál byl koprodukcí Italských, Rakouských, Francouzských a Španělských filmařů. Do zlomového listopadu 1989 byly natočeny celkem 4 série, každá po šesti až sedmi dílech. Čtvrtá série skončila vraždou Cattaniho. Potud seriál znali prakticky všichni občané ČR, neboť v normalizační televizi tehdy nic kvalitnějšího nedávali.
Seriál měl svůj vývoj.
série z r. 1984 byla o boji s mafií, v rámci Sicílie, která zde bohatla na distribuci drog a postupně vyplouvalo na povrch, že na tomto lukrativním obchodu realizovaném místními gangstery bohatnou prakticky všichni „úctyhodní občané“ Palerma. Respektive právě oni ten obchod řídí, nebo jej na svých pozicích kryjí. Podnikatelé, redaktoři místních médií, soudci, advokáti, politici. Někteří aktivně, jiní v důsledku vydírání plus za provizi, neboť dostali nabídku „kterou nebylo možno odmítnout“. První série sice končí smrtí místního gangstera, ale otvírá okno do další série, kde Cattani již půjde s několika kolegy po mozku mafie, tedy po těch úctyhodných občanech Palerma.
série z r. 1986 spočívá v tom, že Cattani se převtělí do hodného spoluobčana významných osobností mafiánského Palerma a takto inkognito sbírá důkazy a nitky. Zjišťuje, ne jen to, kdo je kdo, ale dokonce i skutečnost, že řada těch úctyhodných palermských dobrodinců jsou nedotknutelnými, neboť mají krytí přímo z Říma. Toto krytí Cattani odhalí ve svém bývalém profesorovi, kterého do té doby velice uznával. Ten mu plně vyloží jak jej mafie vydíráním dostala, že pro ni začal chca-nechca pracovat. Zjišťuje, že chobotnice je prorostlá i mimo Sicílii. Navíc, že kšeftíky jdou ke spřízněným rodinám v USA. Série končí kompletním pozatýkáním a soudním procesem všech „úctyhodných občanů Palerma“. Kdo je ale hlavní mafiánský mozek se stále neví. I ti všichni zatčení byli pouze vykonavateli. Další krytí zločinů v Římě je též neodhaleno.
série z r. 1987 začíná Cattaniho rozčarováním, že po 3 týdenním procesu byli hlavní mafiáni „pro nepřesvědčivé důkazy“ buď zproštěni viny, nebo odsouzeni ke směšným trestům. Přitom za nimi, kromě nekalých valutových obchodů zůstala řada vražd. Cattani proniká do obchodů se zbraněmi, a též se přibližuje k mafii bankovní. zjišťuje, že její chapadla mají výrazný mezinárodní přesah. Zde poprvé vstupuje na scénu geniální zločinec, bankéř Tano Cariddi.
série z r. 1989. Tano Cariddi vstupuje do nejužšího kruhu mafie. Na scénu vstupuje jedna z dalších klíčových postav, soudkyně Contiová. Spolu s Cattanim pronikají ještě hlouběji do struktur již plně mezinárodní chobotnice. V době před listopadem 1989 většina občanů tehdejšího Československa již ale nemohla plně chápat principy burzovních podvodů a finančních transakcí, kterými přes švýcarské banky financovali nejtemnější zločiny. Podotkněme, že v té době ani ještě neexistovala Evropská unie. V závěru série se podaří vypátrat hlavního mafiána Loutkáře, který začne mluvit. Je to však již v době kdy ta původní sicilská mafie je již jen jedním z kamínků mozaiky mezinárodního zločinu. Na konci série je komisař Cattani zavražděn.
Seriál pokračuje dalšími díly a končí v roce 2001 svou 10. sérií. Mezi 4. a 10. sérií jsou objasněny i události, které předcházely první sérii. Jsou z období krátce po druhé světové válce, jak prvně Sicilská mafie získala opravdovou moc a též, kde se vzal Tano Cariddi. Jedna série je točena v Praze, kde dává do souvislostí i zločiny, které mají kořeny ve zločinech nacismu a po té komunismu. Zde je nutno konstatovat, že co se týče zločinů komunismu na území tehdejšího ČSSR a pronikání italské mafie mezi mafiány z StB, je vše trochu přitažené za vlasy. Přesto pro získání kontinuálních souvislostí je i tato část seriálu důležitá. V dalších sériích je popsáno jak chapadla plně zasahují do USA, celé Evropy, ale i jinam, včetně afrického kontinentu s obchody se zbraněmi s tamními režimy. Perličkou jsou kšefty s uranovým odpadem posvěcené vládami jednotlivých zemí.
Nyní zmiňovaný proslov Tana Cariddiho, s představením jeho geniálního plánu. Nejprve k některým souvislostem k pochopení začátku projevu. Jistý Ramonte o kterém mluví na počátku, je bývalý šéfmafián (v době proslovu Cariddiho ještě ve funkci), předseda úctyhodné společnosti stejně úctyhodných person, které v průběhu seriálu plně převzaly kontrolu nad mezinárodním zločinem. Scénka s pistolí je se zástupcem původní zločinné mafie, jejímž oborem je podsvětí, vraždy a jiná špinavá práce (v době scénky je již jen malým kamínkem celého komplotu). Pak Cariddi ještě mluví o jisté Julii Merkuriové. To je dcera jednoho z mafiánů, kterého jeho soukmenovci odpravili a která se rozhodla promluvit před soudkyní Contiovou, která v seriálu po smrti komisaře Cattani převzala břímě boje s organizovaným zločinem. Podstatné je to, co představil svým mafiánským soukmenovcům Tano Cariddi následovně! Zde si to můžete vyslechnout v podání mistrného hereckého výkonu představitele této osoby Remo Gimona.
Že to, co se děje v západní společnosti není tak daleko od skutečnosti odhaloval již v roce 2009 bývalý guvernér státu Minnesota 1999 až 2003 (USA) James George Janos – zvolen za Reform Party of Minnesota (později byla strana přejmenována na Independence Party of Minnesota), čímž narušil dominanci Republikánské a Demokratické strany.
James George Janos natočil v roce 2009 sérii 16 dílů s názvem Konspirační teorie s Jesse Venturou. V seriálu vystupuje pod svým v USA všem známým pseudonymem Jesse Ventura. Seriál u nás v roce 2013 zveřejnila Prima COOL. V době natáčení seriálu, byl bývalý guvernér, ale i herec a zápasník vskutku pokládán za „konspirátora“. Z pohledu roku 2021 to však již tak zcela nevypadá. Posuďte sami. Po odkliknutí se video spustí v 27. minutě, která se týká současné corona pandemie a očkování. Za shlédnutí však stojí celé video. Každý si pak může položit otázku jak dalece se konspirační teorie roku 2009 staly v roce 2021 konspirační praxí.
Zajímavá pasáž je i na konci pořadu. Guvernér Ventura v předchozím pátrání odhalil síť koncentračních táborů po celém území USA. V čase videa 1:11:55 se rozhodl vyhledat senátora USA, který navrhl a prosadil zákon na základě kterého vznikly. Ten ale vůbec netušil, že nějaké takové tábory existují, a že jde jen o teorie konspiračních pomatenců (alespoň tak zpočátku tvrdil). Když mu Ventura řekl, že jsou vybudovány dle konkrétního zákona, tvrdil, že žádný takový nezná, že by jej musel nejprve vidět. Pak mu Ventura vpálil, že právě on jej navrhnul. Po té se teprve rozpomenul, že vlastně ano, že to udělal na žádost nějaké lobistické skupiny, že jde o nějaké tábory pro případné přírodní katastrofy a podobně (v podstatě jej asi ani nečetl), a že za tu službičku dostal stát, který zastupuje nějaké finance na nějakou potřebnou výstavbu. Nepřipomíná Vám to vážení čtenáři něco, o čem mluvil Tano Cariddi ke svým kumpánům, když předložil plány o tom, kde je budoucnost mafie nového věku? Ale myslím, že nemusíme chodit daleko. Stačí sledovat trendy vývoje naší společnosti za posledních několik let!
Při nefunkčnosti videa v okně klikněte ZDE.
O tom, že se tak děje i na úrovni OSN svědčí skvělá výpověď tehdejšího předsedy OSN Jana Kavana, kterou Kurýr IN zveřejnil v článku „Agent CIA plánu vraždy Lukašenka dopaden. Srovnejte „lživé kompro“ ruských tajných služeb s „důkazy“ o Vrběticích. Jak USA před lety „průkazně přesvědčovaly“ OSN„
zdroj: kuryr.in